Координирането на подход на държавите-членки към изискванията за карантина и тестване, както и актуална информация за снабдяването с ваксини за COVID-19 и тяхното финансиране обсъдиха здравните министри на ЕС по време на Неформална ad hoc видеоконференция на Съвета на Европейския съюз по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси (част "Здравеопазване") /EPSCO/.

По отношение на първата тема - Координиран подход на държавите-членки към изискванията за карантина и тестване - министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов потвърди интереса на България от координирани действия в рамките на Европейския съюз.

"В основата на тази координация следва да е налице общо разбиране, научен подход, отчитащ приноса на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC), но и достатъчна гъвкавост за държавите-членки, които са в различна ситуация, с различни специфики на населението, и с различни финансово-икономически възможности", посочи министър Ангелов.

По думите му, досега България стриктно се придържа към 14-дневната карантина, препоръчвана от Световната здравна организация (СЗО), Центъра за контрол и превенция на заболяванията в Атланта (CDC) и Европейския център за превенция и контрол на заболяванията.

"Считам, че на база на научните препоръки и предвид наближаващия грипен сезон, следва и занапред да се придържаме към така установените правила. Приемането на различна минимална продължителност, с възможност за по-стриктни разпоредби, ще има отново за последица различни мерки в държавите-членки", подчерта още министър Ангелов.

Костадин Ангелов изрази благодарност към Европейската комисия за усилията за набавяне на ваксина за населението на държавите-членки и изтъкна увереността си, че гарантирането на достъп до безопасна и ефективна ваксина за населението на ЕС е приоритет за всички държави-членки.

Министър Ангелов благодари и на Германското председателство за организираната неформална видеоконференция и посочи, че засегнатите теми са изключително важни, поради което този първоначален дебат изисква по-задълбочена дискусия, съобщи "Днес+".

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.