Лакомата, кръвожадна голяма бяла акула от филма на Стивън Спилбърг "Челюсти" вероятно ужаси много зрители. А сега си представете твар, още по-голяма от нея!. А такава риба наистина е съществувала, писа датския вестник „Videnskab”.
Преди 10 милиона години в океанските дълбини владствал роднината на голямата бяла акула - мегалодонът. Той можел да достигне до около 15 метра дължина. Притежавал пет реда остри зъби. Но не бързайте да се паникьосвате и да се отказвате да плувате в морето по време на следващата си ваканция – това чудовище е изчезнало преди около 3,5 млн. години.
Учените все още не могат да обяснят защо, как, или кой е унищожил мегалодонът. Има няколко теории и за една от тях разказва Мете Елструп Стинман, ръководител на отдел в музея на Източна Ютландия.
Преди пет до шест млн. години морското равнище по целия свят спада, каналите в Средиземно море пресъхват, а Северна и Южна Америка се обединяват, така че океанските течения вече не могат да преминават между двата континента. „Разбира се, това се отразило и на морския живот“, казва г-жа Стинман.
Липсата на храна е друга теория, която може да обясни защо мегалодонът е изчезнал. Тя беше представена от д-р Петер Раск Мьолер, сътрудник в Националния природонаучен музей. Мегалодонът вече може да е имал проблеми с получаването на достатъчно храна, защото все повече му се е налагало да се конкурира със съперниците си - други хищници. Проучване показва, че през периода, когато мегалодонът е изчезнал, е имало по-малко от любимата му храна - мустакатите китове. За съжаление на гигантския мегалодон, той не е бил единственият, който е обичал да забива зъбите си в тези вкусни създания. Косатката и голямата бяла акула също ловували мустакати китове и те успели - което, разбира се, е малко изненадващо - да се конкурират с гигантското чудовище.
Факт е, че косатките са умни и хитри и, както знаем, те все още силно дразнят белите акули с атаки. Така че е вероятно преди милиони години, между огромния мегалодон и малко по-малката косатка, е имало не само борба за храна, но и редовни битки. Но учените не са напълно сигурни, че тази теория също е вярна - има няколко други версии, които се опитват да обяснят как гигантската акула е изчезнала.
Във всеки случай, те са единодушни в едно – мегалодонът определено е изчезнал.