Учителка по немски език с дългогодишен опит в България и чужбина се срещна със заместник-кмета по образованието Павел Попов по време на приемния му ден. Преподавателят изложи тревожен казус, възникнал в елитно варненско училище, където е била назначена като учител.
В училищната си практика използвам съвременни източници и иновативни методи на обучение, със задачата да улесня възприятията на децата и да постигна трайни знания, поясни учителката. Тя увери, че по време на работата си е изградила близки и доверени отношения с поверения ѝ клас и заедно са постигнали отлични резултати по предмета.
Тези прийоми обаче, както и начинът ѝ на преподаване не са добре приети в гимназията. Учителката е обвинявана системно в липса на компетентност и квалификация, заставяна е да работи под натиск във враждебна среда, злепоставяна е с цел да бъде отстранена от длъжност. Според нея причините за това отношение са желанието ѝ да намали броя на допълнителните помагала, както и отказът ѝ да използва морално остарели методологии и учебници по немски език.
Обществено известен факт, който осъждам като лоша практика в училищата, е да не се подготвят достатъчно учениците в клас, което ги принуждава да търсят частни уроци, посочва разочарованата преподавателка. На молбата ѝ да се подкрепят съвременните методи и новите източници на обучение вместо остарели пособия, училищното ръководство ѝ отказва. Преподавателката разказа, че заради възникването на множество подобни стресови ситуации и с оглед да запази достойнството си и спокойствието на учениците си се е видяла принудена да подаде молба за напускане.
Преподавателят се обърна към Павел Попов с молбата да се назначи независима експертна комисия, която да извърши цялостна проверка на гимназията за порочни практики на преподаване и нарушения спрямо учители и ученици. Тя поиска още да се ревизира кадровата политика, в това число причините за освобождаване на преподаватели през последните пет години. Със същия призив учителката се е обърнала към множество институции, включително прокуратурата. В своя подкрепа тя има подписка от учениците си и техните родители, които посочват, че са възхитени от нейния професионализъм и качеството на преподаване, доказателство за което са високите резултати на децата в гимназията.
Информацията, която сте ни подали, е изключително тревожна, особено когато се касае за учебното съдържание и взаимоотношенията между директор и учители, посочи заместник-кметът Попов. В тази сфера правомощията на Общината са силно ограничени, но ние сме готови да достигнем до границите на своите правомощия, за да се противопоставим на порочните практики в училищата. Желанието ни е да чуем от Вас – от първа ръка за развитието на този обезпокоителен случай, да предизвикаме общественото внимание, цялостна положителна промяна и раздяла с остарелите подходи в управлението и преподаването в училищата, коментира Попов.
Заместник-кметът изрази безпокойството си от факта, че това е трети пореден сигнал от страна на учители, напуснали същото училище само в рамките на настоящата учебна година и подчерта необходимостта да се достигне до корените на подобна отрицателна тенденция.
Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.