„Европа престана да бъде център на американската външна политика, това започна най-късно при Обама, а фокусът се измести към Азия. Европейците са осъзнали, че Трансатлантическият съюз е преимущество, но не достатъчно условие, за да могат заедно да формират света, както се е случвало по време на Студената война“. Това коментира пред БНР Весела Чернева, директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика, по темата за кризата на американската мощ и защо европейците са скептични към шансовете Байдън да постигне съществена промяна.

По повод допитване, направено сред жителите на 11 държави на Стария континент, и резултатите от него Чернева каза, че европейците дават сигнал на политиците си да спрат да се опират на рамото на Америка, а да започнат да действат по отношение на европейската отбрана, европейските способности да реагират на кризи.

„Европейците искат да имат сигурност по отношение на бъдещето си“.

В предаването „Събота 150“ на Националното радио Чернева допълни:

„Вътрешната политика на страните членки има все повече директно отражение върху външната... Онези, които вярват във възхода на Европа, а те са най-голямата група, са хора от страните с най-голям оптимизъм за развитието на Европа, на икономиките - Швеция, Дания, Нидерландия. Това са по-младите хора, по-образованите хора, това са хората, които отиват да гласуват до урните“.

Весела Чернева намира за естествена реакцията на европейците, които казват - „не можем да оправим демокрацията навсякъде по света, искаме да оправим нашия дом, но не искаме да се набъркваме в големите битки, които не са нашите“.

„59% от европейците смятат, че след 10 години Китай ще изпревари САЩ. В това противоборство Европа би искала да отстоява собствения си интерес - търговския или по отношение на сигурността. Това е валидно и за отношенията с Русия. Това са изходните точки, от които администрацията на Байдън трябва да започне да работи... Следващите месеци ще бъдат ключови за това как Европа и САЩ ще работят заедно“.

Според проучването за повечето европейци Берлин вече е новият Вашингтон.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.