Как коронавирусът ще промени пазара на труда в България? В рубриката на Economy.bg „Пазарът на труда във време на Covid-19“ HR професионалисти и мениджъри от водещи компании в България очертават актуалните предизвикателства и бъдещите тенденции в търсенето и предлагането на работни позиции в различни сектори у нас. Вижте какво коментира Георги Първанов, управител на CTeam и член на УС на Българска асоциация за управление на хора (БАУХ).

Много се говори в последно време за негативните ефекти на кризата, но можем да видим и позитивните отражения.

- Имахме рядка, макар и не особено приятна възможност да спрем, да се огледаме, да си преподредим дома и работата.

- Засилва се нова форма на работа - да работиш дистанционно за мултинационална компания с (почти) западна заплата от България.

- Рязко се вдигна значението на логистиката и supply chain - можеш да произвеждаш страхотен продукт или да си перфектен търговец, но ако твоите стоки не могат да стигнат на пазара, няма смисъл.

- Не наблюдаваме спад на заплатите.

- Западна Европа се възстановява бързо.

Голямото ми притеснение е, че всичко, което се случва - маските, дистанцията, ограниченията, спадът при пътуванията и излизането по заведения, пазаруването от вкъщи, ни отдалечава все повече и дистанцира един от друг. Прогнозирам, че в бъдеще ще търсим връщане към човешкия контакт. Ще се ценят зони без wi-fi и продукти и услуги, зад които стои човек, а не машина, софтуер или робот.

Очаквам да се появи движение, подобно на #MeToo и #BlackLivesMatter, по отношение на employer branding и бизнес етика по време на пандемията.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.