Варненският ученик Кристиан Ивковски спечели стипендията “Георги Пейчинов“ на Round table заради своите постижения в областта на физиката. Благодарение на паричната помощ той ще може да отиде за два месеца в Европейската организация за ядрени изследвания в Швейцария, по-известна като ЦЕРН. Там младежът ще се срещне със световно признати квантови физици и ще може да види най-големия ускорител на частици, съобщи сайта "Граждани на квартала".
Репортер на „Граждани на квартала – Varnafix” разговаря с Ивковски.
– На колко си години и в кой клас?
– Аз съм на 15 години и според системата на френския лицей „Шарл Перо“, където уча, съм 8 клас. Роден съм в Париж.
– Какви други награди си печелил? Ще ни разкажеш ли малко повече за „Физика през вековете“?
– Това е конкурс, който е за 12 клас, аз миналата година бях 7 клас, но въпреки това участвах. Трябваше да представим значим за физиката експеримент. Аз избрах експеримента на Томас Йънг, който маркира едни от първите идеи на квантовата физика. Айнщайн открива, че светлината не е вълна, както казва Йънг, а е и вълна, и частица по едно и също време. Тъкмо така се създава квантовата физика.
– Каква е конкуренцията за „Физика през вековете“?
– За мен големият проблем беше, че всичко трябва да е на френски. Трябваше да направя 5-минутно видео със самия експеримент. И също трябваше да направя две презентации, в които говоря още по-подробно за експеримента. Имаше физика за след 12 клас, което беше още по-трудно.
– Как се подготвяш за толкова напреднал материал, който не е за твоя клас в училище?
– Френският беше много по-труден от физиката. Учителките ми по френски и по физика много ми помогнаха. 90 % нещата по физика съм ги учил извън училище от кръжоци и книги.
– Вярно ли е, че имаш своя физична теория?
– Да. Така е. Тази теория произлиза от едни други теории на Стивън Хокинг за черните дупки. Аз много се интересувам от черните дупки. В черната дупка, в нейния център има сингулярност. Това е като точка от черната дупка, където времето и пространството спират да съществуват. Моята теория е, че тази сингулярност е относителна, тоест се променя в зависимост колко си далеч от черната дупка. Също имам една друга теория за време-пространството, че скоростта ти във времето и скоростта ти в пространството винаги е равна на скоростта на светлината. Защото то е като колкото си по-бърз в пространството, толкова си по-бавен във времето. Следователно винаги ще е равно на някаква скорост и тази скорост установих че трябва да е скоростта на светлината. Даже направих формула за тази теория.
– Кое те вдъхнови да тръгнеш по пътя на физиката?
– Като бях малък баща ми ми разказваше неща за енергията на вселената, споделял ми е факти като например какво са открили учените. Той не се интересува от физика, но ми е разказвал различни неща. Също от малък гледам много фантастични филми и те също ми станаха много интересни.
– Как реагират твоите близки и съученици на страстта ти към физиката?
– Всички много се гордеят с мен. Сега мисля да купя подаръчета на моите приятели по повод това, че спечелих стипендията „Георги Пейчинов“. Те всички вярваха е мен и че ще спечеля.
– Какви са твоите планове и мечти за бъдещето. Къде се виждаш след години?
– Като свърша лицея мисля да отида във Франция и да продължа с физиката. Да разширя моите познания и да стана теоретичен физик. Искам да правя нови теории и да си доказа моите собствени теории.
– А коя ти е най-голямата мечта във физиката?
– Искам да открия какво е времето.
Кристиан Ивковски специално благодари на Round table за стипендията и възможността, която тя му дава да отиде до ЦЕРН. Също така е благодарен на своето училище, на физика г-н Бенчейк и г-жа Балавуан.