Партньорска среща по проект от Транснационалната мрежа за трансфер на технологии в Черноморския басейн (T3N-BSB) се проведе във Варна. Проектът, съфинансиран от Европейския съюз по програма Interreg NEXT, обединява усилията на институции и организации от четири държави — Турция, България, Румъния и Гърция, за създаването на иновативна мрежа за трансфер на технологии в региона.
Българската асоциация за трансфер на технологии и иновации (БАТТИ) със седалище Варна е българският участник в проекта, който се изпълнява заедно с Техническия университет Карадениз (KTU) – Турция, университета в Галац „Dunarea de Jos” (UDJG) – Румъния, и гръцкия Център за изследвания и технологии Hellas (CERTH).
Акцент на дискусиите в срещата бяха различията в системите за технологичен трансфер на страните участнички и начините за ефективно сътрудничество, въпреки несъответствията. Това е и една от основните мисии на проекта T3N-BSB – да подобри взаимовръзките между партньорите от Черноморския басейн за обмен на иновации. Проектът цели да насърчи обмена на опит и добри практики чрез създаване на устойчива технологична мрежа, да подпомогне съвместни изследвания и разработки и да улесни достъпа до нови технологии и иновативни решения в областта на синята икономика, нисковъглеродната икономика и устойчивостта на климатичните промени.
До януари 2026 г. се предвижда да бъдат организирани поредица от мащабни инициативи за създаването на транснационални мрежови структури с участието на предприемачи, академични среди, студенти, професионалисти в сферата на трансфера на технологии, индустриалци, търговско-промишлени камари и организации, подпомагащи бизнеса. Чрез включването на тези групи проектът не само цели да засили икономическото и технологичното сътрудничество в Черноморския басейн, но и да подобри конкурентоспособността на региона на международната сцена.
„Проектът T3N-BSB се очаква да създаде трайни партньорства и устойчиви иновативни решения, като същевременно развива научноизследователската и иновационната култура в Черноморския регион. С целия си спектър от дейности и таргет групи, проектът представлява значима стъпка към изграждането на конкурентоспособна и интегрирана технологична мрежа в региона“, коментираха българските участници от БАТТИ.