Варна отбеляза с общоградско поклонение 2 юни – Ден на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България.
Пред паметника на Христо Ботев в Алеята на Възраждането в Морската градина свещеници от Варненската и Великопреславска света митрополия отслужиха заупокойна молитва за загиналите български герои. В събитието участваха кметът на Варна Благомир Коцев, областният управител проф. Андрияна Андреева, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов, районните кметове, представители на институции, политически партии и неправителствени организации.
Венци положиха и децата от детска градина „Христо Ботев“, както и училището, носещо името на поета-революционер.
Различни неправителствени организации инициираха шествие с два лъча, което също завърши пред паметника на Ботев.
Организатор на събитието е Община Варна, а съорганизатори са Военноморските сили и Варненската и Великопреславска света митрополия.

