Система за GPS проследяване и контрол на джетове, на малки плавателни съдове, off-road автомобили и всякакъв вид е-превозни средства, разработва варненска фирма. Системата беше тествана за първи път по време на отминалата на 12 и 13 юни във Варна Балканската джет ски купа и първия кръг от националния джет шампионат.

Идеята за оборудването на джетовете с подобни тракинг устройства е на Българската асоциацията по водомоторни спортове, каза управителят на компанията Димитър Димитров.

Нормативната база у нас позволява джетовете като средство за развлечение да бъдат отдавани под наем на туристи. В същото време в морето има и определени коридори, маркирани с шамандури, където джетовете могат да бъдат управлявани. Тракингите на практика позволяват на концесионерите и тези, които ги отдават под наем да ги контролират. Основната цел е безопасността и на плажуващите, и на каращите джетове, каза Димитров, цитиран от Радио Варна.

Само по черноморското ни крайбрежие има 70 места, където се отдават джетове под наем на туристи. Данни на асоциацията по водомоторни спортове сочат, че броят на официално регистрираните джетове у нас са малко над 2 хил., а неофициално – над 6 хил. Разминаването се дължи на законови и административни пропуски, които не задължават собствениците на джетове във вътрешността на страната – язовири, реки и др., да се регистрират.

В началото на юни, с тракинг устройствата бяха оборудвани и off-road автомобилите, които участваха в кръга от националния шампионат край Варна, каза още Димитров.

Не е изключено при следващото издание на "Рали България" с подобни устройства да бъдат оборудвани и автомобилите, които ще участват в надпреварата.

Системата обаче е приложима и при спортни надпревари като ултраматони, планински преходи и дори в здравната сфера при болни от Алцхаймер, каза още Димитър Димитров.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.