Украйна е изпратила официално искане до Европейската комисия за адаптиране на индикативната трансевропейска транспортна мрежа TEN-T чрез включване в трасетата на вътрешните водни пътища на устията на ръкавите на Дунав - Килия и Бъйстрое. Киев иска да увеличи дълбочината на двата ръкава, които са плавателни, от 5 на 8 метра, за да може те да бъдат използвани като връзка между Дунав и Черно море. Румъния обаче е против, съобщава румънският информационен сайт Зиаре, цитиран от БТА.

Искането на Украйна е довело до официално писмо на Европейската комисия, изпратено до постоянното представителство на Румъния в ЕС на 16 януари. Според Зиаре това искане „може да взриви отношенията на Румъния с Украйна, както и тези на Румъния с ЕС, защото увеличаването на дълбочината на плавателните канали Килия и Бъйстрое (на румънски – Бъстрое) ще доведе до унищожаване на Делтата на Дунав и затваряне на румънския канал Сулина.

Комисията е поискала мнението на Румъния относно предложението на Украйна.

"Комисията оценява исканията на съседните на ЕС държави за адаптиране на индикативната мрежа TEN-T в съответствие с методологията за планиране на TEN-T, като следва процедурата, която се прилага и за държавите членки на Европейския съюз", се посочва в официалното писмо на ЕК, изпратено до постоянното представителство на Румъния в Брюксел.

След първоначалната оценка на искането Комисията представя на Съвета оценка на предложението с оглед започване на преговори с Украйна. След края на преговорите ЕС и Украйна подписват споразумение на високо равнище като основа за адаптирането на индикативната мрежа TEN-T, пояснява Зиаре следваната процедура.

Европейската комисия отбелязва, че ръкавът Килия е част от границата между Румъния и Украйна. Затова Комисията иска обратна връзка (feedback) от страна на Румъния по предложението на Украйна, посочва Зиаре.

Искането на Украйна е в нарушение на всички международни конвенции, към които Румъния, следователно и Европейският съюз, са се присъединили, посочва Зиаре. Драгирането и увеличаването на дълбочината на 164-километровите ръкави ще доведе до унищожаване на Делтата на Дунав, която е обект на световното наследство на ЮНЕСКО, както и до затваряне на канала Сулина, тъй като корабите биха се движели по Килия и Бъйстрое, посочва информационният сайт.

Румъния се противопоставя на намерението на Украйна. Министерството на външните работи ще изпрати позицията на страната до Европейската комисия.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.