Учителката на втора група от филиал 2 на ДГ №4 „Теменужка“, срещу която в началото на този месец имаше сигнали за нарушения, е освободена от работа. Считано от вторник, 26 ноември, учебното заведение е с нов директор, като настоящият сам е подал молба за напускане на поста си.

Най-важно за нас е да спечелим доверието на родителите. Ако след предприетите мерки няма повече жалби, това ще бъде най-яркото свидетелство, че сме се справили добре със задачата, която си поставяме, а именно - Варна да има водещо място в ранното детско развитие, коментира за БНТ заместник-кметът по образованието Павел Попов. По думите му Община Варна е предприела мерки и е направила съответните предписания, така че случаят с освободената учителка да не се повтаря.

Направена е подробна проверка, която установява, че от страна на учителката е допуснато непрофесионално отношение. Пропуски има и в управленския капацитет на директора на детската градина, посочи още заместник-кметът. Той допълни, че поради факта, че камерите не са записвали по време на следобедния сън на децата, е било трудно да се установят недвусмислено нарушенията в детското заведение, но според показанията там се използват нетрадиционни и напълно неприемливи възпитателни методи.

Екипът и ръководството на детската градина ще започнат работа с психолог, дадени са и препоръки в групата да присъства помощник на учителя-титуляр в часовете, когато е необходимо хранене, подготовка за сън или се провеждат по-динамични занимания. Това коментира директорът на дирекция „Образование и младежки дейности“ Антоанета Хинева, по повод мерките, които са предприети в детското заведение.

По думите й се предвижда и по-активна работа и контакт с родителите, както и осигуряване на достъпна информация за ежедневието на техните деца. В хода на проверката установихме, че напрежението е възникнало и най-вече, защото голяма част от родителите не са имали информация какво се случва в групата, поясни Хинева. Тя допълни, че се надява новият директор да бъде добре приет от родителите, децата и екипа и да приложи успешно мерките за качествено ранно детско развитие.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.