доц. д-р Румяна Хаджийска Снимка TheSite24
доц. д-р Румяна Хаджийска

Ученици от пет града в страната търсиха и изчисляваха масата на невидими частици от експеримента CMS на Европейската организация за ядрени изследвания. Домакин на майсторския клас на ЦЕРН бе Народната астрономическа обсерватория с планетариум във Варна.

Младежите анализират данни от експеримента СМS в ЦЕРН, като се фокусират върху събития с различни двойки частици, посочи за БТА ръководителят на обучението доц. д-р Румяна Хаджийска от Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика на БАН, която е и представител на страната ни в IPPOG. По думите й се обръща специално внимание на такива с голямо количество липсваща енергия, което е индикация, че или има неутрино, или някаква хипотетична нова частица. Това изисква учениците да се опитат да предположат каква е частицата, която се е разпаднала, после да определят масата й и да направят статистическа оценка, обясни Хаджийска. Тя допълни, че търсенето на масата на невидима частица всъщност се прави и от учените в ЦЕРН. Това е почти детективска работа - да се измери крайното състояние и да се възстанови какво се е случило назад във времето, допълни ученият.

Според нея майсторските класове са един от вариантите да бъдат привлечени младите хора към точните науки и в частност към физиката. Хаджийска подчерта, че експериментите в ЦЕРН дават огромни възможности за реализация на младите хора, дори да не се интересуват точно от теоретична физика, а да имат инженерна нагласа. И припомни, че за регистрацията на събитията от експериментите, както и за обработката на данните, се използват висок клас съвременни технологии.

Хаджийска допълни, че със съдействието на IPPOG през тази година у нас ще се проведат 9 майсторски класа. Тя посочи, че организацията на практика е колаборация между различни държави, ЦЕРН, различни лаборатории, големите експерименти, включително тези, които се занимават с физика на космичните лъчи. Това дава възможност да се обменят идеи, знания, софтуер, практики, каза ученият и подчерта, че е от полза и за учениците, и учителите, които имат възможност да се докоснат до голямата наука и да видят как работи светът с данни от реални експерименти. Хаджийска допълни, че и през тази година страната ни ще се включи в Световния ден на данните.

Тя каза още, че се прави всичко възможно майсторските класове да се провеждат не само в големите градове, но и в по-малки населени места. По думите й такива вече са правени в Ловеч, Гоце Делчев, Кюстендил, Златоград, Своге. Голяма част от училищата в страната са оборудвани с добри СТЕМ-центрове, което ни улеснява, допълни Хаджийска. Тя посочи, че практиката й показва как всяко участие на учени в малките градове се превръща в празник за училището. Като пример разказа за посещението си в Своге, където учениците от професионалната гимназия са я изненадали с приготвени от тях сладки, украсени с различни елементарни частици. Младите хора са креативни, не всички ще станат физици или ще се занимават с наука, но тези майсторски класове им помагат да правят връзки и да ползват получените знания в областите, където се реализират, а това е прекрасно, посочи Хаджийска.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.