Творческа енергия, която не познава граници ще събере трима талантливи скулптори и художници от България и Северна Македония в „Галерия 33“ във Варна за участие в културното събитие „Чайки Арт“, което ще се проведе на 24 август(събота).

Проф. Беди Ибрахим - художник, скулптор и сценограф от Северна Македония, съгражданинът му Атанас Ботев - майстор в живописта, графиката, рисунъка, арт инсталациите и пърформансите, както и доц.Николай Нинов - блестящ български скулптор,ще представят своята артистична визияза чайкитекато птици,влюбени в морето и залеза, градски хулигани,хора с различни лица и съдби, в творческа работилница на морския бряг във Варна.

Творческото събитие „Чайки Арт“ се осъществява с финансовата на подкрепа на Фонд „Култура“ на Община Варна.Повече за всеки един от участниците вижте в края на съобщението.

„Чайки Фест“ с групи от България и Северна Македония събира почитателите на ъндърграунд музиката

Музикалната проява на същата концепция – арт проектът „Чайки"ще събере почитателите на ъндърграунд музикатаот 18:30 часа на същия ден (24.08.2024 г.) в Парка в кв.“Аспарухово“, където ще започне второто издание на „Чайки Фест“. Целта му е да се насърчи развитието на варненската ъндърграунд сцена, подобно на известните форуми „Атмосфера“ и „Фриймайнд“ в миналото. С участие тази година ще се включат групите „Gigashadow“, „Pizza“, „Behindbars“, „Сричка“, като и специалните гости от Северна Македония „21 век(21 Vek), които ще забият за първи път на варненска сцена.

В паузите между бандите, на екрана на сцената, ще бъдат излъчени документални серии от работилницата на „Чайки Арт“.

Проектът включва и собствено онлайн радио – „Чайки", чиято цел е подкрепа и популяризиране на алтернативната и ъндърграунд музика, с фокус България и Балканите.

Допълнителна информация:

Проф. Беди Ибрахим е художник, скулптор, професор и сценограф от Северна Македония с турски произход.

Роден е в 1959 година в Скопие, тогава в Югославия. Завършва Факултета за художествени изкуства в Скопския университет, специалност „Скулптура” в 1985 година и е от първото поколение, дипломирани от факултета. Магистратура завършва в 1999 година.

От 2002 година работи като професор във Факултета за художествени изкуства в Скопие. Ибрахим реализира около 20 изложби в Република Македония и чужбина. Носител е на национални и международни награди.

Доц.Николай Нинов е български скулптор, роден през 1973. Завършва Средното художествено училище за приложни изкуства в гр. Трявна, а по-късно и Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, специалност „Скулптура” при проф. Константин Денев и проф. Величко Минеков.

През 2009 вече е доцент, като и до днес преподава скулптура и рисуване във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“.

Открива десетки самостоятелни и участва в редица престижни колективни изложби в България и чужбина. Негови творби са притежание на: Националната галерия,Съюзът на българските художници, галерии във Варна, Бургас, Плевен, частни колекции в страната и чужбина.Живее и работи във Варна.

Атанас Ботев е роден в Скопие през 1973 г. Завършил е Факултета по изящни изкуства в Скопие (графика и графичен дизайн) през 1997 г.

Получава магистърска степен в същия факултет през 1999 г. Работи като ръководител на OpenGraphicStudio в Музея на град Скопие.

Освен с графика се занимава с живопис, рисунка, инсталация, пърформанс.

Досега има седем самостоятелни изложби и участие в множество групови изложби в страната и чужбина.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.