Трима български граждани, заподозрени в шпионаж в полза на Русия, са били задържани във Великобритания в рамките на широкообхватно разследване в сферата на сигурността, съобщи днес Би Би Си.

Тримата заподозрени са били задържани през февруари и оттогава са държани под стража. Твърди се, че те са работили за руските служби за сигурност.

Срещу тях са повдигнати обвинения в притежание на документи за самоличност, които смятали да използват "неправомерно", знаейки, че документите са фалшиви. Става дума за паспорти, лични карти и други документи от Великобритания, България, Франция, Италия, Испания, Хърватия, Словения, Гърция и Чехия.

Тримата обвиняеми са били арестувани по силата на Закона за служебната тайна от детективи от отдела за борба с тероризма на лондонската Столична полиция, която отговаря за шпионажа на национално ниво.

Арестуваните са 45-годишният Орлин Русев от Грейт Ярмут, Норфолк, 41-годишният Бисер Джамбазов от Хароу в северозападен Лондон и 31-годишната Катрин Иванова, която е регистрирана на същия адрес в Хароу.

За тримата се знае, че са работили и живеели във Великобритания от години.

Русев е имал бизнес контакти в Русия. Той пристигнал във Великобритания през 2009 г. и работил в продължение на три години в сферата на финансовите услуги. Според онлайн профила му в "ЛинктИн" (LinkedIn), след това той придобил компания, свързана с прехващането на комуникации и електронни сигнали. В профила му има и информация, че е бил съветник в българското министерство на енергетиката.

Бивши съседи в Хароу описват Джамбазов и Иванова като двойка. Джамбазов работел като шофьор в болници, а в онлайн профила на Иванова в "ЛинктИн" пише, че тя е била лаборантка в частна здравна фирма.

Двойката, която се е преместила във Великобритания преди около десет години, е ръководила обществена организация, предоставяща услуги на български граждани, включително запознаване с "културата и нормите на британското общество". По информация от български държавни документи в интернет те са работили и за избирателни комисии в Лондон, които улесняват гласуването на български граждани, живеещи в чужбина.

Очаква се тримата обвиняеми да бъдат изправени пред съда в Лондон през януари. Те не са се признали за виновни по обвиненията.

Агенция Ройтерс цитира лондонската полиция, според която на 8 февруари са били задържани общо петима души по подозрение, че са нарушили закона за държавната тайна. Впоследствие на трима от тях – Русев, Джамбазов и Иванова, са повдигнати обвинения за нарушаване на Закона за личните документи от 2010 година. Сред останалите задържани са неназовани 32-годишен мъж и 29-годишна жена, живеещи съответно в Централен и Северен Лондон, посочва телевизия "Скай нюз".

И петимата заподозрени в нарушаване на Закона за държавната тайна по-късно били освободени под гаранция, въпреки че Би Би Си съобщи, че Русев, Джамбазов и Иванова остават в ареста. Правоохранителните органи подчертават, че на 31 юли в съд Лондон е имало съдебно заседание по делото за фалшифициране на документи. Полицейското разследване за евентуално нарушение на закона за държавната тайна продължава.

Съседи от домове, на предишни адреси на двойката, разказват пред Би Би Си, че българите им носели сладкиши като подаръци. Съседите им в Хароу казват, че детективите доста време претърсвали техния дом, като полицейското присъствие е било видимо в продължение на повече от седмица.

Британските институции не са ни информирали за задържането на тези три лица, които се цитират в съобщението на Би Би Си. Това каза за БТА посланикът на България в Обединеното кралство и Северна Ирландия Марин Райков.

"Практиката в Обединеното кралство предполага, когато задържано лице, чужд гражданин, заяви, че не желае да бъде информирана неговата страна за задържането му, британските власти предоставят това право на съответното лице, т.е. те в такива случаи не информират посолството", обясни посланик Райков. "Конкретно през посолството такава информация не е минала. Съответно ние не знаем, независимо, че всяка седмица получаваме сведения за задържани български граждани", добави той.

"Една от жените, чието име се цитира, е била член на изборна комисия, но не е била представител на държавата, т.е. нейното определяне като такава е било от волята на съответна политическа партия", каза още посланик Райков.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.