кап. I ранг, проф. д-р Калин Калинов
Обществената поръчка за доставка на нов научно-изследователски кораб стартира в началото на тази седмица. Срокът за подаване на офертите на кандидатите е 40 дни и, ако процесът върви нормално, след около 3 месеца сделката ще бъде финализирана, съобщи заместник-началникът по учебната и научна част на ВВМУ „Никола Й. Вапцаров“ кап. I ранг, проф. д-р Калин Калинов.
Придобиването на тъй дългоочаквания от варненската морска общност нов научно-изследователски кораб става по проекта национална пълна карта за научна инфраструктура - българска арктическа база „Св. Климент Охридски“, в който партньори са ВВМУ, СУ „Св. Климент Охридски“ и Българският антарктически институт, обясни проф. Калинов. Идеята е корабът да бъде управляван от Управителен съвет, съставен от трите институции, като за член ще бъде поканен и представител на БАН. Логично е с неговото стопанисване и експлоатация да се заеме Морското училище, тъй като то е ковачницата на морски кадри. Предвижда се корабът да бъде за общо ползване от всеки, който извършва морски изследвания, като ще си поема разходите за задачата, за която ще го ползва.
Специално за Parallel43.bg nроф. д-р Калин Калинов заяви:
- Необходимостта от такъв нов кораб се аргументира от много неща, защото за голямо съжаление България много отстъпи от морската си слава. Напоследък силно общуваме с Института за арктически изследвания, оглавен от проф. Христо Пимпирев. Получава се парадоксалната ситуация - екипите на нашите арктически експедиции постоянно пътуват до остров Ливингстън с кораби, управлявани от български капитани. Да, те са възпитаници на Морско училище, но корабите не са български, което е странно. Наскоро обсъждахме с проф Пимпирев, че Магелан е обиколил Земята, като е минал точно през тези морски ширини с 18-метров кораб, което е срамно за нас.
В плановете ни е заложено изследователският кораб да работи в режим: половин година, когато е южното лято в южното полукълбо (периода от ноември до февруари-март), за да бъде на разположение на антарктическата ни експедиция, останалото време от годината ще бъде за поддръжка и изпълнение на задачи в Черно море. Говорим за достатъчно голям кораб.
Оборудването на кораба ще бъде контейнерно в зависимост от типа на изследванията: подводни, на морското дъно, на бентоса. Ще бъдат и хидрометеорологични изследвания, в които имаме натрупан капацитет.
Автор Стефан Денков
Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.