Петимата души на борда на изчезналия батискаф „Титан“ са намерили смъртта си при „катастрофална имплозия“, съобщи бреговата охрана на САЩ, печален край на международната операция за издирване на плавателния съд, изчезнал при експедиция до останките от корабокрушението на „Титаник“, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.
„Тези мъже бяха истински изследователи, които споделяха приключенски дух и дълбока страст към изследването и опазването на световния океан“, заяви компанията „Оушън Гейт“, компанията собственик на изчезналия съд за подводно плаване. „Сърцата ни са с тези пет души и с всеки член на техните семейства в този трагичен момент.“
Вчера сутринта местно време безпилотен апарат, изпратен от канадски кораб, откри останките от батискафа на около 500 м от мястото, където са отломките от корабокрушението на потъналия преди повече от век презокеански лайнер „Титаник“, в отдалечен район на Северния Атлантик, заяви на пресконференция контраадмирал Джон Могър от бреговата охрана на САЩ.
Петимата на борда бяха 58-годишният британски милиардер и изследовател Хеймиш Хардинг; роденият в Пакистан 48-годишен бизнес магнат Шахзада Давуд и 19-годишния му син Сюлейман, и двамата са британски граждани; 77-годишния френски океанограф и експерт по „Титаник“ Пол-Анри Наржоле, който десетки пъти е посещавал мястото на корабокрушението на „Титаник“; и Стоктън Ръш, американският основател и директор на „Оушън Гейт“, който е управлявал подводния апарат.
Спасителни екипи от няколко страни дни наред претърсваха с кораби и самолети хиляди квадратни километри в открито за всякакви следи от 7-метровия „Титан“. Подводният плавателен съд загуби връзка със спомагателния си кораб в неделя сутринта, около час и 45 мин. след началото на спускането.
Могър заяви, че е трудно да се каже кога е настъпила повредата на апарата. Силите, участващи в спасително-издирвателната операция, бяха разположили в продължение на повече от три дни сонарни шамандури, които за това време не са засекли никакви шумове от силен взрив, добави той.
Във вторник и сряда те засякоха звук, който временно вдъхна надежда, че хората на борда на „Титан“ са живи и че се опитват да изпратят сигнали чрез почукване по корпуса на подводницата.
Но властите заявиха, че анализът на тези шумове не дава категорични резултати от какво са и че те може изобщо да не са от плавателния съд.
„Не личи да има каквато и да било връзка между шумовете и местоположението на морското дъно“, каза Могър.
Безпилотните апарати, които в момента са изпратени да претърсват океанското дъно, ще продължат да събират данни, посочи той, но все още не ясно дали ще бъде възможно да бъдат прибрани телата на загиналите предвид характера на инцидента и екстремните условия на тази дълбочина.
Според властите са открити общо пет големи парчета от „Титан“, включително по-голямата част от вътрешния корпус.
Надеждите за успешен край на операцията започнаха да чезнат през вчерашния ден, когато изтече 96-часовият срок, за който се предполагаше, че има кислород на борда на „Титан“, в случай че апаратът все още беше непокътнат.
Експедициите до останките на потъналия през 1912 г. „Титаник“, организирани от „Оъшън Гейт“ от 2021 г., струват по 250 000 долара на човек, става ясно от сайта на компанията.
През 2018 г. по време на симпозиум на експерти от сферата на производството на подводни плавателни съдове, както и в съдебен иск срещу бивш директор „Морски плавания“ в „Оушън Гейт“ са били изказани съмнения за безопасността на „Титан“.
Белият дом поднесе съболезнованията си на опечалените семейства на петимата загинали на борда на батискафа „Титан“, съобщи Асошиейтед прес.
„Съпричастни сме с болката на близките и роднините на тези, които загубиха живота си на борда на „Титан“, заяви американското президентство. „През последните няколко дни те преминаха през огромно изпитание, затова мислите и молитвите ни са носочени към тях.“
В съобщението се изказва благодарност към спасителите, включително към бреговата охрана на САЩ, които участваха в международната операция за издирване на дълбоководния апарат.
„Това бе свидетелство за уменията и професионализма, който мъжете и жените, които служат на нашата страна, продължават да показват всекидневно“, посочва Белият дом.
Трагичния случай коментира и режисьора на филма „Титаник“ Джеймс Камерън, който видя мрачни паралели с бедствието, сполетяло големия презокеански лайнер преди повече от век.
В интервю за телевизия „Ей Би Си Нюз“ Камерън заяви, че е „поразен“ от приликите между двете трагедии. Капитанът на „Титаник“ пренебрегва предупрежденията за ледове в Северния Атлантик, посочи режисьорът и изтъкна факта, че специалисти по дълбоководно дело са изказали опасения, че „Титан“ е бил прекалено експериментален, за да превозва пътници на борда си.
„Да се разиграе подобна трагедия на абсолютно същото място, това просто е изумително“, каза Камерън пред телевизионния канал.
Самият Камерън също е посещавал останките на „Титаник“ с дълбоководен апарат. Единият път е на 11 септември 2001 г.
Изданието „Уолстрийт джърнъл“ съобщи, като се позова на свои източници, че военноморските сили на САЩ са засекли още преди дни шум, за който се предполага, че е от имплозията на „Титан“.
Става дума за подводни микрофони на американските ВМС, предназначени да улавят звук от вражески подводници. Системата е свръхсекретна, поясняват събеседниците на изданието и добавят, че предполагаемата имплозия е засечена часове след началото на експедицията на „Титан“.
Британският външен министър Джеймс Клевърли заяви, че правителството ще окаже необходимата подкрепа на семействата на загиналите на борда на батискафа „Титан“, съобщи Ройтерс.
„Тъжна вест от межуднародната операция за издирване на дъбоководния апарат „Титан“. Хората на борда му, включително трима британски граждани, са загубили живота си“, написа дипломат номер на Лондон в Туитър. „Британското правителство оказва тясна подкрепа на засегнатите семейства. Поднасяме най-искрени съболезнования.“