С встъпителна конференция днес Средно училище „Гео Милев“ официално постави началото на проект „Сигурна училищна среда чрез превенция, медиация и родителско партньорство“.
Проектът е тригодишен и неговата цел е да се намали нивото на тормоз, насилие и агресия в училище чрез въвеждане на цялостен, устойчив и превантивен модел за подобряване на училищния климат. Той е логично продължание на дългогодишните усилия на екипа, който от 2018 г. работи по различни програми за развиване на социални умения и ценности, а от 2022 г. прилага и „Програма за благополучие на учениците“. В основата на работата е увереността, че позитивното образование в училище, може да се случи само, ако е ангажирана цялата общност - учители, ученици и родители.
Директорът на училището д-р Мартин Вълчев представи проектните дейности пред гости, родители и учители. В основата на проекта стоят ценности като доверие, уважение, толерантност, ранно сигнализиране и споделена отговорност. Училището, като място не само за обучение, а общност, в която учениците изграждат умения за общуване, сътрудничество, самоконтрол, емпатия и отговорно поведение.
Чрез видеовръзка в конференцията се включи проф. д-р Таня Танева – директор на ДИПКУ – Стара Загора, които ще проведат част от обученията. Академия Миротворци и Институт „Итера“ са другите външни организации - партньори на училището по проекта.
Три са основните направлени, които са взаимносвързани и заедно изграждат цялостния модел за превенция, подкрепа и промяна на училищната среда.
Първото направление е повишаване капацитета на педагогическия и непедагогическия персонал за превенция, разпознаване и управление на агресивни прояви в училищна среда. В планираните обучения, конференции и дискусии са включени 40 педагогически специалисти и 23 непедагогически служители. Целта е всеки в училището – от учителя и психолога до администрацията – да притежава умения за ранно разпознаване и управление на агресивните прояви. Устойчиво ще функционира звено „Медиация“, което ще включва обучени педагогически специалисти, представител на непедагогическия персонал, училищния медиатор и ученици-лидери и ще подпомага разрешаването на конфликти.
Вторият акцент е работа с родители и местната общност. Предвидени са образователно - мотивационни сбирки, тематични беседи, дискусии и кратки семинари за над 250 родители. Обученията ще се фокусират върху ранното разпознаване на рискови сигнали и развитието на позитивна дисциплина, признавайки ключовата роля на семейството в оформянето на детското поведение.
Най - важната дейност е насочена към развитие на социално-емоционални умения и ангажираност на учениците. Те са изключително важни както за училищната среда, така и за бъдещата лична и обществена реализация на младите хора. Над 510 ученици ще се включат в дейности за изграждане на емпатия, самоконтрол, умение за изслушване и мирно разрешаване на конфликти. Чрез интерактивни методи като „Кръгове на споделяне“, ролеви игри и практически казуси, децата ще усвояват реални техники за деескалация на напрежението. Ще се проведат междуучилищни срещи,, състезания и съвместни инициативи между ученически медиатори, спортни събития, дебати, фестивали, творчески формати, обменни визити и общи кампании за превенция на агресията. СУ „Гео Милев“ ще си партнира с три варненски училища Професионална техническа гимназия, СУЕО „Ал. С. Пушкин“ и ОУ „Никола Вапцаров“.
Превенцията на агресията не означава реакция, когато вече има проблем. Тя означава да се работи за създаване на среда, в която конфликтите се разпознават навреме, учениците знаят към кого да се обърнат, възрастните действат координирано, а родителите и общността са активни партньори.
Проектът„Сигурна училищна среда чрез превенция, медиация и родителско партньорство“ е важна стъпка към изграждането на училище, в което всеки ученик се чувства защитен, приет и подкрепен.
Проектът се реализира по Програма „Образование“ 2021–2027, Европейски социален фонд плюс. Общата стойност е 178 824.31 евро, а срокът за изпълнение е от 27.02.2026 г. до 27.02.2029 г.
Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.