Драги читатели и последователи на нашия блог. През изминалите дни на дневен ред стои въпросът, за това какъв ще бъде резултатът от предстоящите парламентарни избори в страната ни. Ще се опитаме да изложим нашето виждане, като използваме известни количества сарказъм съчетани с метафора, но винаги изпълнени с доза истина!
За сетен път амбициите на външни фактори съзряха своето проявление в поредния порочно заченат „ин витро“ политически проект. За осведомилите се с потулените реалности от историята на човешката цивилизация им е пределно ясен фактът, че в природата на естеството си всяка една империя е длъжна да преследва на всяка цена своите геополитически и икономически интереси. Явна причина за тези терзания не е оскъдицата от „лични спестявания за черни дни“, а това, че ще престанат да се изявяват като хегемон из глобалната арена. Държавническите формирования, които не покриват определените критерии, са принудени да се озоват в периферията на конкретна империя. Всички последствия от тези необратими процеси идат барабар с безплатния „абонаментен пакет 3+“, който може да намери своето отражение във всеизвестната пословица "не знам, не чух, не видях“. Впрочем, това че се предлага безплатно, не значи, че може да се разминат договорните отношения без „пакет 3+“. С други думи по-мощните суверени ще вземат превес над политическия и икономически дискурс над по-слабите в икономическо състояние държави и съответно „неимпериите“ ще бъдат принудени да изпълняват взетите решения от сформиралото се могъщо мнозинство. Държавите, на които не им допадат част от гореизброените условия, би следвало да имат правото на някакъв избор, понеже по света има предостатъчно на брой империи, в които важат сходните неформални „политикономически догми“, колкото и малко да се говори за тях, обстоятелствата не стоят другояче. Историята е явен показател за това.
Преди повече от 3 десетилетия един лидер на балканска държава в едно свое изказване беше се изразил така: „Как ще решиш проблема? Може да решава тоя, който има пари, бе! Щом немаш пари, какво ще решиш ти, бе! Щом нямаш пари нямаш право да решаваш“. Значи на терена на голямата политика всичко опирало до парите и, ако трябва да бъдем по конкретни, до „патента“ за печатането на пари/валута. В търсенето на философския камък(според легендата философският камък превръща всеки обикновен метал в злато), за мнозина ще се окаже, че техните пътешествия и терзания из девствените земи и необятни местности е било тотална загуба на време и средства, нали ако все пак своевременно са успели да проумеят част от премълчаните истини разпространени надлъж и нашир. Всъщност невежието ни, относно природата на парите е всеобща развръзка.
Частица от непонятната за повечето от нас истина се е криела именно в онези „хартийки/банкноти“. Валутите без конкретно обезпечение, но с променлива себестойност на фона на глобалната търговия. Сега може би за мнозина от читателите взе да им става по-ясно защо на моменти дадена империя може да бъде твърде много „нагла“, та дори „досадна“ и „перверзна/развратна“. Някои субекти не се задоволяват само с рахатлъка предоставен от 1 кубически метър дървен материал, чрез който може да си осигурят седмичното отопление на едно просторно жилище, понеже с идентично количество и качество „вещество“ могат да се преборят за възможността да изкупят безмерни продукти, стоки и услуги по света, като съпоставимото количество материя премине през нужната преработка и му се добави мъничко мастилце. В този процес, нека да не омаловажаваме творчеството на художниците!
Един от инструментите при постигането на имперските амбиции е чрез реализирането на „лабораторни“ политически проекти на територията на чужда страна. Някои субекти дори твърдят, че е излизало много по-евтино, ако се „из/купи“ цялата „политическата върхушка“ на конкретна държава, хем тогава и ядовете били далеч по-малко. А за тези, които не споделят гореизложените размишления или имат съмнения в тези теории – нека да потърсят информация, защо Германската империя е искала да се наложи над (чужди) териториите със залежи на въглеводородни ресурси(петрол/нефт, газ), понеже в периметъра на нейната териториална граница са били дефицитна суровина. Да, немската нация може да е била сформирана от (все още е и ще бъде) достатъчно на брой хора с добри нрави, ученолюбиви и трудолюбиви, сред които е имало и не малко гении на своята епоха, дали принос към научните открития, от които се възползвали и известна част от останалите националности. Дори немецът е проектирал първата механична печатна машина в света и така книгите станали обществено достъпни дори за простолюдието (бедните) и резултатите от този процес все още дават своите добри (и лоши) плодове. Но, за съжаление, винаги у всяка империя могат да се появят елити (политикономически) с радикални амбиции, граничещи с чист фанатизъм за „още и още (власт)“, стигащи до крайности до - “всичко или нищо“. Това, което можем да научим от историята е, че на самият немски политически олигархичен връх през периодите на ПСВ и ВСВ им се обяснила една и съща позиция - „въглеводородните ресурси може да се намират на териториите на различни държави, но те се търгуват единствено чрез конкретна валута“. Не само на немците се налагало да се „припомни“ този факт неведнъж. Често ставаме свидетели на това „ златно покъртително правило“ и май още дълго ще продължи тази тенденция. Та исках да кажа, „(не)уважаеми политически обекти“, винаги ще се намерят придатъци от тъй наречената „политическа фира“ на територията, на която и да е страна. Политически амбиции изпълнени с двойно/тройно предназначение, продукт на външни интереси, външни вмешателства. Но е трудно (почти е невъзможно) да се изведе на политическата сцена политически екип с нужната харизма. Да, вашите новоназначени служители на „хранилка/зависимости“ едва ли ще имат необходимата харизма. Защото, тези които я притежават изпълняват поетите политически ангажименти в полза на своя народ(а не на чужд). Колкото и кресливи да са вашите „продукти/проекти“, ние тук сме свикнали да не им обръщаме изисканото от вас/тях внимание. И в нужното време целият ни държавен апарат се организира като „единен организъм“ с обезателното количество на брой държавни служители, дори партийни опозиционери и преки политически опоненти се обединяват за каузата и заедно с обикновените граждани на страната ни, се въплъщават в ролята на „белите кръвни телца“ с една единствена цел - опазване на държавността от външни влияния/заплахи. Сиреч заедно се отзовават на всяка чужда намеса за опита чрез „ политическо менте“ да НЕ бъде превзет „държавния организъм“ на нашата страна. И всички заедно единни в многообразието си, ви побеждаваме, защото СУВЕРЕНИТЕТЪТ НИ НЕ СЕ ПРОДАВА. Ако не можете да приемете този факт за истина, погледнете историческите ни архиви. Те не говорят нищо друго освен успешно осуетяване на неспирните имперски амбиции, ширещи се от всички географски посоки. И не се чудете, ако някой ден „филиал“ на европейския парламент се появи и на територията на нашата страна. Ние имаме нужните качества и дадености за да го направим, когато настане правилното време, а вие в своето безвремие ще сте похабили поредните (свои) ресурси в опити да си наложите своите безочливи искания и подли планове, които няма как да бъдат приложени на нашата земя, защото именно от територията на нашето отечество произлизат цивилизационните кодове на една велика нация, от която можете само да се учите на благоразумие и почтеност и други възвишени добри качества присъщи за обитателите на нашата държава България.
автор Ахмед Джемил Ахмед
(общински съветник от Община Ветрино мандат 2019-2023),
личен блог, личен архив, 03.2017 г.

