Според екип от учени от Националния институт по генетика и университета в Ниигата вариантът Делта на COVID-19, циркулиращ в Япония, е натрупал твърде много мутации в един от неструктурните си протеини, което го е направило неспособен да се поправи с течение на времето и по този начин го е довел до самоунищожение, съобщава NOVA TV.

"Вариантът Делта коронавируса в Япония се предава с висока скорост и измества други варианти. Но с натрупването на мутации в него смятаме, че той е станал дефектен и не е в състояние да произвежда свои собствени копия. Предвид факта, че броят на новите случаи не се увеличава, смятаме, че в някакъв момент чрез тези мутации той се е насочила директно към естествено самоунищожение", каза пред "The Japan Times" професор Ицуро Иноуе, ръководител на екипа от учени.

Според проучването голяма част от мутациите в щама Делта в Япония са настъпили в участъка A394V на неструктурния протеин nsp14, който отговаря за способността на вируса да поправя съществуващи грешки и недостатъци.

"Ако вирусът беше "жив и здрав", определено щеше да има увеличение на новите случаи, тъй като носенето на маски и ваксинацията не могат да предотвратят заразяването в някои случаи дори след пълна ваксинация", добави ученият.

Друг японски учен, Такеши Урано, професор в Медицинския факултет на университета в Шимане, помолен от изданието да коментира откритието на екипа на Иноуе, заяви, че протеинът nsp14 има изключително важна функция за защита на нуклеиновите киселини на вируса от разрушаване.

"Проучванията показват, че вирус с повреден протеин nsp14 значително губи способността си да се възпроизвежда, така че това може да е един от факторите за драматичния спад на новите инфекции", каза експертът и добави, че реагент, който може да "укроти" този протеин, може да бъде потенциално лекарство".

Според професор Иноуе подобен драстичен спад на новите инфекции може да се наблюдава и в други страни, но в момента в никоя друга страна по света няма толкова много мутации в участъка A394V на протеина nsp14, колкото в Япония.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.