Нарушенията в обществена поръчка за високопроходими автомобили за полицията, открити от ОЛАФ, се разследват от прокуратурата. От държавното обвинение съобщиха, че докладът е изпратен на Специализираната прокуратура в началото на март и той вече е част от съществуващо досъдебно производство за "търговия с влияние", без да уточняват срещу кого. Разследват се данни за евентуални злоупотреба с власт и корупция при обявяването и провеждането на обществената поръчка.

Обществената поръчка, която ОЛАФ разследва, е финансирана със средства от фонд "Вътрешна сигурност" на Европейския съюз по споразумение от края на 2016 година. В приложение към официалния вестник на ЕС е записано, че средствата, които българското МВР получава, са за закупуване на високопроходими автомобили. Те е трябвало да бъдат за охрана на границата и с тях, в офроуд условия, граничните патрули да могат бързо да достигат групи с нелегални мигранти.

На сайта на вътрешното министерство в началото на март 2017 г. е качено обявяването на обществена поръчка. От нея е видно, че е за доставка на полицейски автомобили с повишена проходимост. Поръчката е обявена на 2 март 2017 г. по ускорена процедура с мотив завишен миграционен натиск по границата. Така месец и половина по-късно офертите са събрани и класирани, а на 20 април 2017 г. е обявен резултатът, съобщава БНТ.

Според ОЛАФ нарушението в това, че вместо за високопроходими автомобили, поръчката е обявена така, че се доставят автомобили тип SUV. В доклада на агенцията е записано, че закупените коли са от по-стари запаси, вместо нови.

Докладът на ОЛАФ е изпратен за разследване в Специализирата прокуратура. От там съобщават, че той е приложен към образувано вече досъдебно производство за "търговия с влияние".

Така е преценил наблюдаващият прокурор и защото има относима разпоредба в Наказателно процесуалния кодекс, който дава тази възможност при извършена преценка и анализ на доказателствените източници, заяви Валентина Маджарова, и.д. ръководител на Специализираната прокуратура.

В доклада си ОЛАФ отбелязва, че по време на тяхното разследване, са разгледали цялата документация и са провели събеседвания с всички ключови участници в процедурата. Според агенцията има данни за извършено престъпление от служители в МВР, които чрез злоупотреба с власт са ощетили финансовия интерес на ЕС.

Знаете, че с последните промени в НПК докладите на ОЛАФ, както между впрочем и ревизионните доклади, да кажем на един орган по приходите в лицето на НАП, вече има доказателствена тежест и могат да бъдат приобщени в материали в касателно досъдебно производство. Разбира се, те подлежат на анализ, проверка, оценка, наред с останалите доказателства, допълни Маджарова.

От прокуратурата съобщават, че по доклада на ОЛАФ предстои събирането на още доказателства и ще бъдат прецизирани вече повдигнатите обвинения по воденото от преди разследване за "търговия с влияние".

Единственото такова досъдебно производство с двама обвиняеми, което се води в спрецпрокуратурата е това срещу секретаря на президента Пламен Узунов и бизнесмена Пламен Бобоков заради есемес и чат кореспонденция между двамата, станали известни в края на миналата пролет. От прокуратурата не потвърдиха, но и не отрекоха, че именно по него са приложили и доклада на ОЛАФ.

"Нека не навлизаме повече в детайлите в подробности", лаконична е Маджарова.

По повод намесването на името на Пламен Узунов, вчера от президентството разпространиха договора. От там акцентираха, че той е сключен през февруари 2018 г., няколко месеца след края на мандата на служебното правителство. За действията по разследването е информирана Европейската прокуратура, допълват от държавното обвинение.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.