Изследователи от Австралия и Германия откриха изотопни доказателства в дълбоки седименти от дъното на Тихия океан, че преди около 10 милиона години Земята е била изложена на все още неизвестно космическо изригване, чиито следи са запазени под формата на необичайно голям брой атоми берилий-10. Това съобщиха от пресслужбата на Германския център Хелмхолц в Дрезден (HZDR).
"В слоеве морски скали, образувани преди около 10 милиона години, открихме два пъти повече берилий-10, отколкото очаквахме да видим. С други думи, ние се натъкнахме на неизвестна досега изотопна аномалия. Тя може да е възникнала или в резултат на промени в движението на течения близо до Антарктида преди 10-12 милиона години, или в резултат на някакъв вид изригване в космоса", казва Доминик Кол, изследовател в HZDR, чиито думи са цитирани от пресслужбата на центъра.
Учените са направили откритието, докато изучавали проби от дълбоководна почва, събрани от централните и северните райони на средната част на Тихия океан, където има големи находища на желязо-манганова руда. Тези находища са интересни не само от търговска гледна точка, но и защото са се образували на океанското дъно през последните 20 милиона години.
Когато учените започнали да измерват концентрацията на берилий-10, те се натъкнали на слоеве с необичайно високи концентрации на този изотоп и в двата комплекта проби от тихоокеанска манганова желязна руда. И в двата случая тези слоеве са се образували преди приблизително 10 милиона години, което показва неслучайния характер на тези берилиеви аномалии.
Докато геохимиците все още не могат да изключат, че тези пикове в концентрациите на берилий-10 са свързани с промени в движението на теченията, учените отбелязват, че откриването на подобен скок в концентрациите на берилий в скали от други океани на Земята ясно би показало космическия произход на тези аномалии. Техният възможен източник може да бъде или експлозия на свръхнова на сравнително кратко разстояние от Земята, или сблъсък на слънчевата система с плътен газов облак, заключава Кол.