Треска за пренареждане на депутати е завладяла партийните централи. Настъпват промени в броя на депутатите, които ще представляват една трета от България, пресмятат от Централната избирателна комисия, докато очакват държавният глава Румен Радев да издаде указ за насрочване на вота.

Преди броени дни стана ясно, че в около 1/3 от изборните райони на страната се очаква да има промяна в броя на мандатите, които всеки от тях излъчва за Народното събрание. Промяната се дължи на новите данни от преброяването на населението през 2021 г., резултатите от което бяха оповестени след провеждането на последните парламентарни избори и ще окажат влияние на предстоящите на 2 април. Прогнозата направи председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Камелия Нейкова пред БНР.

„Първо трябва да бъде издаден указ на президента за насрочване на изборите. След това очакваме неговия указ, с който той ще определи наименованията и границите на изборните райони, въз основа на което трябва да вземем нашето решение за броя на мандатите по изборни райони", уточни тя. Те ще бъдат съобразени с няколко обстоятелства:

„Едното е разпоредбата на Изборния кодекс, която остана непроменена, съгласно която не може в един изборен район да има по-малко от четири мандата, така че изборни райони с по-малко от четири мандата няма да има. След това въз основа на данните на Националния статистически институт на база на резултатите от последното преброяване на населението, които вече са предоставени на ЦИК, ние ще определим броя на мандатите за всеки многомандатен избирателен район. Имаме готовност с това, но трябва да се случат предходните действия, свързани с издаване на укази на президента, за да можем да обявим това решение. Най-общо бих казала, че в около 1/3 от изборните райони се очаква да има промяна в броя на мандатите. Очаквам, че през следващата седмица ще бъде факт и това решение на ЦИК".

Спецове в изборните дела обаче вече изчислиха, че след последното преброяване на населението се очаква броят на мандатите в някои от избирателните райони да се промени.

Те посочват, че Варна ще има 16 мандата, а не 15, както досега. Пловдив - град на свой ред ще е с 12 депутати, а не с 11. Други шест избирателни района ще се свият с един депутат. Това са Добрич, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Плевен и Русе.

Така 24-ти МИР в столицата ще излъчват 13 вместо 12 депутати, а 23-ти МИР ще изпраща в Народното събрание 19, а не 16 човека. 25-и МИР в София обаче няма да получи бонус. По традиция именно в него се провежда и т.нар. лидерска битка.

Пред bTV изборният експерт проф. Михаил Константинов заяви, че в 10 района ще има различен брой депутати от досега избираните. София, Пловдив и Варна печелят допълнително от един до три мандата. Други шест района обаче вероятно ще загубят по един мандат, казва Константинов.

Разпределението на мандатите по партии не зависи от това колко мандата се избират във всеки район, обясни той. „Зависи обаче кои ще бъдат депутатите. Например, 23-ти район в София ще излъчи 19 депутати, а в Търговище или в други райони - това ще е един депутат по-малко. Но това не касае депутатите от всяка партия, затова казвам, не става дума за Радини вълнения“, поясни Константинов и допълни, че не се ощетяват райони в страната за сметка на други.

Но се оказва, че все пак ще има ощетени, обръща внимание Стефан Манов, член на обществения съвет към ЦИК. Според него вотът от чужбина е неравно третиран, спрямо гласоподавателите у нас. „Докато избирателите в страната могат да изберат не само партия, но и преференциален кандидат от листите в техния район, извън страната гласуват само за партия – т.е. техните гласове не участват в разпределянето на мандатите по партии“, категоричен е той.

Очаква се през следващите дни ЦИК да се произнесе за броя на мандатите в многомандатните избирателни райони. Изборни експерти считат, че опцията „хартиена бюлетина“ ще върне до урните около 300 000 избиратели - без това до доведе до нощуване на членове на секции в Районните избирателни комисии, обобщава „standartnews.com".

 

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.