НАСА отброява времето до изстрелването на Коледния ден за най-големия си космически телескоп досега и можете да го гледате на живо онлайн.
Многократно отлаганият старт на орбиталната инфрачервена обсерватория James Webb Space Telescope ще стане с ракетата-носител Ariane 5.
Понастоящем космическият телескоп "Джеймс Уеб" трябва да стартира не по-рано от 14:20 българско време в събота (25 декември) от космическия център Куру, космодрум, разположен във френския департамент Гвиана в североизточната част на Южна Америка на брега на Атлантическия океан.
На този ден ще можете да гледате едно от няколкото англоезични предавания на изстрелването на телескопа: NASA Live с любезното съдействие на NASA TV. НАСА също ще излъчва старта във Facebook, Twitter, YouTube, Twitch и Daily Motion.
Предаването на НАСА за изстрелване на космическия телескоп "Джеймс Уеб" започва в 10 часа българско време в събота с актуализация за зареждането на ракетата Ariane 5.
Предаването за същинския старт започва в 13:00 българско време и ще има включвания на живо от стартовата площадка на Ariane 5 във Френска Гвиана, Центъра за космически полети на НАСА в Грийнбелт, Мериленд и Научния институт за космическия телескоп в Балтимор, Мериленд, където е центърът за контрол на космическия телескоп.
НАСА също ще излъчва и емисия без коментар от 14:00 до един час след старта, според изявление на НАСА, описващо стрийма на живо.
Тя също поддържа блог за космическия телескоп "Джеймс Уеб", където редовно ще се публикуват актуализации за старта.
Телескопът ще бъде поставен в на орбита в точката на Лагранж L2 на системата Слънце-Земя.
Космическият телескоп "Джеймс Уеб" може да се нарече една от най-важните научни програми на нашето време. Той е резултат от сътрудничеството на много страни. Основен участник са Съединените американски щати.
Новият телескоп ще замени известния "Хъбъл", който бе изстрелян през 1990 г.
Сред основните задачи на Джеймс Уеб е откриването на светлината на първите звезди и галактики, образувани след Големия взрив. Телескопът ще изследва сравнително студени екзопланети и ще отговори на някои научни въпроси за нашата Слънчева система.
Прогнозната стойност на програмата е около 10 милиарда долара. Телескопът ще работи най-малко шест години, съобщава „offnews.bg".