Ако бъде одобрено предложението на КНСБ минималната заплата да се повиши до 764 лева от 1 януари 2022 година, България ще изпълни референтната стойност, която трябва да се ползва от държавите в ЕС за оценка на адекватността на минималната работна заплата в страната. Това каза президентът на КНСБ Пламен Димитров на онлайн пресконференция, посветена на Директивата за справедливи и адекватни минимални работни заплати и какво отражение ще има тя върху страната ни, съобщава dnes.bg, като се позовава на информация на БТА.

Референтната стойност за оценка на адекватността на минималното възнаграждение е съотношение на минималната работна заплата към средната работна залата от 50 на сто и 60 на сто от медианната работна заплата. Очакванията са директивата да бъде приета през второто полугодие на следващата година, към момента тя има подкрепата на почти всички основни политически сили.

Към днешна дата съотношението на минималната заплата към средната е 42.8 на сто. За да стане 50 процента от средната, минималното възнаграждение трябва да е около 760 лева, посочи Пламен Димитров. Той припомни, че у нас две трети от българите получават доходи, равни на средната работна заплата и по-малко от нея, а само една трета, равни на средната и повече от нея. В началото на годината обикновено съотношението на минималната към средната е по-високо, достигало е най-много до 45 на сто, в края на годината става по-ниско, тъй като средната расте. Обикновено се движи към 42-43 процента.

Минималната работна заплата в България през 2021 г. е 332 евро, което е най-ниската стойност в ЕС. За сравнение, минималната работна заплата в Нидерландия е 1684 евро, във Франция 1554 евро, в Германия 1614 евро и т.н. Дори в Хърватия, която се присъедини доста след България в ЕС, МРЗ е повече - 562 евро, сочат данни на КНСБ.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.