"а всички е ясно, че е време за промяна. Не толкова на личности, колкото на стила на управление и политически практики. Не можем и не бива да затворим очи пред множеството нередности във функционирането на администрацията. Не можем да подминем и очебийни корупционни явления или необходимостта от модернизация в съдебната власт."
Това написа в обръщение по повод Деня на Независимостта бившият премиер Симеон Сакскобургготски.
Той посочва, че е от огромно значение да не бъде заблуждавана Европа чрез потулване на тромавото и неефективно усвояване на кохезионните фондове и да не украсяват докладите за напредък в дадена област. Според Сакскобургготски недоволните протестиращи имат право да искат промяна и управляващите е редно да отговорят с адекватни мерки. "Ако просто се смени един кабинет с друг, без обаче да се премахнат вредните политически практики, които опорочават демократичния процес у нас, дълго време ще губим енергия в политически кризи", е неговото мнение.
Бившият премиер не скрива, че идеалният вариант, даващ стабилност на една държава, е завършване на мандата на редовно избран парламент и правителство, но когато гражданите считат, че е нарушен общественият договор с управляващите за спазване на демократичните правила, те са в правото си да излязат да протестират. Сакскобургготски отбелязва факта, че голям процент от протестиращите са млади хора, а много от тях протестират и в чужбина.
"Чувам, че те не би трябвало да имат мнение за процесите у нас, но забравяме, че повечето от тях подпомагат финансово семействата си тук, които трудно биха преживявали сами с размера на една българска пенсия. Реално тези хора допринасят за държавата и нейните финанси, и то немалко. Като бивш изгнаник винаги съм апелирал сред българските общности в чужбина за по-скорошното им завръщане в Родината, която се нуждае от тях. Ще ги върнем ли, като им казваме, че тяхното мнение е без значение?", казва още той
Бившият премиер отбелязва, че в сегашната ситуация има провокативни интереси, но въпреки това многодневните протести изразяват обществени настроения, в които управляващите е редно да се вслушат, съобщава "Дневник".
"Общественото негодувание е коректив на управлението и начин гражданите да изразят исканията си. Възможността да се чуят различни мнения, свободно да изразяваме различни тези е привилегия на демокрацията", посочва той и допълва: "Заглушаването на критичните гласове е типично за тоталитарните режими, които ние преживяхме, осъдихме и оставихме с радост назад."
Снимка: "Дневник"