Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Подкрепяме членството на България и Румъния в Шенген, защото балканските страни играят много важна роля за нас", каза пред пленарната зала на Европейския парламент шведският премиер Улф Кристершон, чиято страна в момента председателства ЕС. Той обаче не отговори пряко на въпроси на евродепутати от двете страни дали този въпрос ще бъде приоритет за шведското председателство, съобщи БНР.

Две теми не намират място в шведското председателство - бъдещето на Шенген и интеграцията на Западните Балкани, подчерта в изказването си евродепутатът от "Обнови Европа" Илхан Кючюк:

"Господин министър-председател, две теми не намират място в шведското председателство. Едната тема е бъдещето на Шенген – България и Румъния най-накрая трябва да бъдат част от Шенгенското пространство. Защо това не е част от дневния ред на шведското председателство? Как да спечелим сърцата и умовете на европейските граждани? Как през 2024 г. европейският проект да бъде онзи проект, който е за демокрация, върховенство на правото, високи демократични стандарти и прогрес в бъдещето? Как да се осъществи всичко това? Не е възможно, ако България и Румъния не влязат в Шенген."

И още: "Темата с интеграцията на Западните Балкани е изключително важна. Ще направи ли шведското председателство така, че да бъда доброто продължение на политиките на предишното, на чешкото и на всички онези председателства, които поставиха темата за Западните Балкани в центъра на своята политика", попита Кючюк.

Румънецът от същата група Драгош Тудораке подчерта, че Австрия и Нидерландия, които наложиха вето на присъединяването на двете страни към Шенген, просто не са искали да се намери решение на въпроса:

"Просто някои страни казаха „не", те не приеха доказателства, факти или аргументи, пренебрегнаха всички усилия на председателството, Комисията и останалите страни-членки, които се опитваха да намерят решение. Всъщност, те не искаха решение. И това нежелание компрометира председателство и ерозира единството на Съвета, като кара гражданите да губят доверие в начина, по който Европа им служи. Сега трябва да работите като председателство, за да обърнете това и колкото по-скоро, толкова по-добре".

Призив този въпрос да стане приоритет на шведското председателство отправи и неговият сънародник Зигфрид Мурешан от Европейската народна партия:

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.