Учени са открили, че жителите на древна Месопотамия са използвали хибридни животни, съобщи списанието „Science Advances”.

Изображения и текстове, датиращи отпреди около 4500 години разкриват, че елитът на Месопотамия е използвал някакъв вид ездитни животни. Те са били използвани при церемониални и дипломатически събития, както и по време на война.

Дълго време за учените беше загадка какви са тези същества, тъй като опитомяването на конете е започнало малко по-късно. В текстовете върху клинописните плочи понякога се споменава престижното животно кунга, чиято цена е била висока. Представителите на тази порода са били впрягани във военни колесници.

Учени от френския институт „Жак Моно” са изследвали генотипа на тези "кунги", останки от които са открити преди 10 години в погребалния комплекс Ум-ел-Мара в Северна Сирия. Те сравнили ДНК-то на кунга с ДНК-то на съвременните и древни коне и магарета.

Оказало се, че заровените там мистериозни четириноги са хибриди на домашно магаре и кулан, диво животно от семейство коне. Тези хибриди не можели да създадат потомство и следователно, за да ги възпроизведат, е било необходимо да се улови мъжки кулан. Сцена на улавяне на кулан е изобразена на барелеф, открит в руините на асирийския град Ниневия, едно от най-древните селища на планетата.

Вместо да опитомяват дивите коне, обитаващи региона, шумерите произвеждали и използвали хибриди, съчетавайки качествата на двамата родители, за да произведат потомство, което е по-силно и по-бързо от магаретата, но по-управляемо от куланите.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.