Готова е проектната документация за реставрацията на 170-годишния храм "Св. Св. Кирил и Методий" във Велико Търново. Това съобщи народният представител Станислав Стоянов, който е основен инициатор за започването на реставрационните дейности и член на църковното настоятелство от десет години.
Храмът в старинния квартал "Варуша" е изграден от майстор Колю Фичето, а след този градеж за пръв път към името му е добавено "архитект", припомни Стоянов, цитиран от БТА.
Проектът предвижда възстановяване на двата паднали купола по време на разрушителното земетресение през 1913 година, дейности по покривната конструкция и укрепване на основите.
Църквата е с височина 10,5 метра, а куполите, един от които е изпълнявал функцията на камбанария са били високи шест метра, посочи арх. Донка Колева, автор на архитектурната част на проекта. Тя уточни, че сградата е трикорабна, със засводен притвор, с балдахинови сводове, каменни колони, с извит бароков дървен балкон, богато резбован иконостас и кобилично извита абсида.
"Колони с височина от десет метра, с капители във вид на цветя е нпаравил Колю Фичето, страхотен похват във времето преди Освобождението, когато едва се открехва строителството на храмове", подчерта тя. Според нея църквата е направена по модела на средновековните храмове от Второто българско царство и не е случаен фактът, че е построена на място, видимо от всички части на града.
Автор на конструктивната част от реставрационния проект е инж. Евгени Тотев. Общата стойност на проектната документация е 10 хиляди лева, дарени от Станислав Стоянов и от съмишленици, които той е привлякал за каузата. Предстоят съгласувателни процедури с НИНКН и Великотърновската света митрополия, като законовия срок е от четири месеца, псочиха инициаторите.
По предварителни разчети строителните дейности ще струват между 700-800 хиляди лева.
Стоянов припомни, че храмът "Св. св. Кирил и Методий" е свързан с историята на преселниците, които заживяват в Търново, пристигнали от различни планински градчета. Кварталът тогава се наричал Кошарската махала и неговите жители са събирали дарения за издигането на църквата. Средства са дали българите в чужбина, както и Българската община в Цариград, става ясно от летописната книга, която се пази в Държавния архив.
Това е първият храм в търновската духовна околия, който носи името на Св. св. Кирил и Методий и първата камбанария с лята камбана.