Предстои дигитализация на архива на създателя на Морската градина арх. Антон Новак. Новината идва в деня, в който Новак е роден - 7 декември, след днешното онлайн заседание на ПК „Европейски въпроси и международно сътрудничество.
Средствата за дигитализиране ще бъдат по Програмата за морско дело и рибарство. Резултатите от проекта ще допринесат за съхраняването на историческото наследство, свързано с дейността на паркостроителя и Първото рибарско училище, както и популяризирането му по достъпен начин сред жителите и гостите на Варна. Продължителността за изпълнение на проекта е до 12 месеца, а индикативният му бюджет е до 66 хил. лв.
Какво сътворява и оставя във Варна Антон Новак? Създава общо 37 парка в морската столица. При пристигането си във Варна заварва само Централната градска градина от 6 дка. Заема се с плана на инж. Анри Мартинес за създаване на парк край морето и започва първите дейности по изравняването на бреговата ивица. Разработва подробен план за озеленяването и оформянето на цветните алеи на наречената от него за първи път Приморска градина, както и за изграждане на система за напояване. Дървесна растителност набавя не само от страната, но и от чужди държави. Доставки с кораби се извършват дори от Азия.
Първият проект на Антон Новак във Варна е градинката зад театъра. Негово дело е озеленяването около Катедралата, църквите „Св. Николай" и „Св. Петка", както и дворовете на арменското училище и Девическата гимназия. Градината край някогашният ресторант „Севастопол", парка „Вл. Варненчик", както и този в квартал „Аспарухово", а също и Гробищния парк (където е и погребан) и Ботевата градинка са негово дело. За Аспаруховия парк проекта е бил да се култивират 700 декара пустеещи земи в стила на английските паркове. В крайна сметка 340 декара от тях наистина са засадени с дървета. В парка „Вл. Варненчик" е засадил отделни групи от борове, кипариси, туи, лавроцеруси, павлоний, много храсти.
Създава първия разсадник в местност Боровец през 1897-ма. През 1915 година му е възложено управлението на лозовия разсадник и парка на детския санаториум недалеч от манастира „Св. Константин".
През 1930 година в местност Шокъра създава разсадник за производство на иглолистни дръвчета и храсти на площ от 12 декара, а две години след това в местността Чайка оформя нов разсадник от 10 декара за овощни и алейни дръвчета.
Новак създава озеленяването по булевардите „Съборни", „Сливница", „Мария Лиуза" и улиците „Македония" и „Братя Миладинови". През 1935 година дръвчетата по известните булеварди били 3 537, а само пет години по-късно, по проектите на на Антон Новак те се увеличават до над 10 000.
Градинарят съдейства през 1936 година да се направят цветарници на площ от 30 декара в района на курорта „Св. Константин", а на следващата година тази площ била продължена на юг с още 1 200 кв.м цветарници, снабдени с водно отопление.
07 декември 2020, 15:20 Екип на Паралел 43