В Антарктида, в морето Уедъл, учени се натъкнаха на огромна популация от риби, съобщи Си Ен Ен. В тяхната колония под леда, се предполага, че живеят около 60 млн. индивида. Те са част от неизвестна досега екосистема, покриваща площ, равна на остров Малта. Това е може би най-голямото известно място за размножаване в света.
Представителите на популацията принадлежат към вида ледени риби Neopagetopsis ionah. Те имат прозрачен череп и кръв. Този вид ледена риба е единственият вид гръбначни животни, чиято кръв няма червени телца.
За да оцелее при толкова ниски температури, в хода на еволюцията, този вид започва да произвежда антифриз протеин, който предотвратява образуването на ледени кристали в кръвта.
Първите хора, които видели гигантската рибна колония, се оказали учените от екипа на германския изследователски кораб Polarstern. Основната задача на експедицията им е да изучава океанските течения, а откриването на прозрачните създания се оказало за тях изненада. „Мащабът на откритата биомаса ме шокира. Също така съм изумен от степента, в която рибите променят структурата на дънните седименти и създават условия за живота на цяла екосистема “, казва Джон Постълтуейт от Университета в Орегон.
На дъното на това море на равни интервали има гнезда с дълбочина около 15 см и ширина около 75 см. Средно всяко гнездо съдържа около 1700 яйца и почти винаги се охранява от една риба. Изследователите ги заинтересували във връзка с това два въпроса - на кого е поверена защитата на тези жизненоважни обекти - на мъжките, или на женските индивиди, а също така колко дълго и докога продължава пазенето на повереното гнездо.