Земетресение 7 по Рихтер с епицентър в Егейско море - близо до турската провинция Измир малко преди 14 часа българско време. До момента се съобщава за шест жертви и за стотици ранени.

Издирват се хора под развалините на паднали сгради в Измир. Земетресението разлюля Истанбул и Атина и се усети по високите етажи и у нас. Дълбочината на труса е 10 километра. Няма пострадали българи, съобщиха от външно министерство.

Силно земетресение край Измир, има разрушения. Трусът е усетен и у нас

Мощното земетресение срути сгради в турския егейски град Измир и предизвика паника сред хората, макар в този район да са свикнали на трусове.

Властите съобщават за около 20 рухнали сгради в провинция Измир. Радостни вълнения в тревогата предизвикаха сцени при спасяването. Изпод отломките на сградите са извадени десетки хора.

Трусът, чийто епицентър е около 30 км от турския бряг, вдигна вълни цунами, които наводниха някои части на Измир и водата повлече отломки от разрушените сгради.

Морски вълни заляха улици и на гръцкия остров Самос. Поради опасения от такова бедствие, жителите на острова бяха призовани да стоят далеч от брега. Там засега съобщават за рухнали стени, но информацията се променя. Земетресението е усетено чак в Атина, на 300 км от епицентъра, съобщава БНТ.

Най-силно са усетили труса по високите етажи на сградите в София и Пловдив. Хора разказват във Фейсбук, че цели входове са излезли притеснени пред блоковете.

Земетресението в Егейско море беше усетено в много райони и в България. В Хасково го усетиха във високите сгради.

Няма съобщения за пострадали хора или щети. Повечето жители на българските градове са запазили спокойствие. На сайта на средиземноморския сеизмологичен център са отбелязани и множество вторични трусове, но с много по-малък магнитуд.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.