Самодейците от състава за автентичен фолклор при читалището в село Тополи, общ. Варна завоюваха призовите места и обраха най-големите награди от 55 Международен Фолклорен Фестивал в Закопане , Полша .

Поканата за участие дойде, неочаквано от гл. ас. д-р Евгения Грънчарова, етнолог в институт по етнология и фолклористика към БАН. Всяка година се кани по една група от България и тъй като ние сме самодейци трябваше много бързо да вземем това решение и да си планираме отпуските, да отложим семейните почивки, за да покажем нашата традиционна българска сватба на ниво.

От 14 държави участници и 10 членно жури , най-високото отличие, „златна брадва“ единодушно е присъдено на нас- самодейците от България. Независимо,че в конкурсният ни ден се изля проливен дъжд и трудно се чуваха речта и песните, ние бяхме на сцената като истински професионалисти, изиграхме си сватбата докрай!

Освен това се явихме с индивидуално участие на песни и свирене на гайда, без съпровод. Росица Желязкова, която работи в читалището като организатор се класира на Първо място и получи златен чан, а Калоян Янков, се класира на Pърво място от музикантите ,получи златен чан и специалната награда на фестивала Grand Prix.

В надпреварата лице на фестивала най- много гласове събра Божидар Маринов, който е и уникален гайдарджия и голям красавец.

Оказа се, че 2024 година е една от най-силните години за читалището и самодейците.

През юни се явихме на Национален танцов фестивал в Калипетрово, „Танцът на българина“ където най- голямата награда беше присъдена на Тополи, през месец юли участвахме във фолклорна национална среща „Автентичност и съвремие“град Попово, където ни удостоиха със статуетката на журито, първо място , специална награда и диплом, голямата награда и най- голямата купа на фестивала и парична награда, специална покана за участие във фестивала на изкуствата " С ритъма на морето" КК " Албена , през юли се завърнахме с най- голяма награда GRAND PRIX! Международното жури в Италия присъди на ТОПОЛИ, в участието ни на 7 фестивал за изкуствата " Арт таланти"......и не само това, самодейците от Тополи получихме ваучер за участие във Виена през 2025 .

Всичко това е резултат от неуморният труд , постоянство , единение и желание да се съхранят традициите в това населено място, събрало да живеят бежанци от Беломорска Тракия и „ченгени“, изселени през 1968 година от село Аспарухово, общ. Дългопол, заради построяването на язовир „Цонево“.

Групата , създадена през 1979 година , се обновява постоянно. В много малко населени места са запазени и се предават традициите , облеклото, песните, танците, обредите и поминъка .

Саша Стоева, ст. експерт Регионален център „Читалища“ град Варна

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.