Вече шест месеца продължава изпълнението на проект “Гражданско наблюдение на административни дела от обществен интерес - за прозрачност и благоприятна бизнес среда”, изпълняван от Сдружение “Младежки алианс - Варна”. За второто тримесечие от стартирането на активното наблюдение по проекта са обхванати над 200 дела. Наблюдението е осъществявано в различни съдебни състави при много голямо разнообразие на предмета на наблюдаваните дела. Още в началото на изпълнението на програмата екипът взе решение да разшири обхвата на наблюдението и същото да обхваща и дела на случаен принцип, а не само такива от обществен интерес. И докато широко разпространена е негативната обществена нагласа спрямо продължителността на съдебните дела (основно граждански и наказателни), то статистиката ясно показа, че това е несъотносимо като цяло към административните дела. В такава насока са и данните в Информационно табло в областта на правосъдието за 2024 г. на Европейската комисия, според които по показателите за ефикасност на правосъдната система България е сред държавите-членки на ЕС с най-бързо производство относно времето, което се счита за необходимо за решаване на административни дела на всички съдебни инстанции. Основните изводи от наблюдението са, че делата се движат бързо, етиката в съдебна зала се спазва и от съда и от страните, условията за достъпност на средата са добри и предпоставят един ефективен съдебен процес. Данните за наблюдаваните елементи от съдебния процес в рамките на проекта се регистрират в електронната платформа по проекта, като статистиката по тях е публично достъпна на сайта на програмата: https://courtwatch.mediationcenter.bg/
По време на изпълнението на проекта бяха направени няколко подобрения във функционалностите на електронните карти за наблюдение и в оптимизирането на тяхната информативна оперативност. Резултатите от наблюдението дават възможност за многопластов анализ. Те се допълват от анкетно проучване сред съдиите за впечатленията им от проекта. Като ключови моменти от обратната връзка със съда се открояват: полезността на популяризирането на дейността на съда за повишаване на доверието към него; гарантиране на откритост и прозрачност на съдебните процедури; изграждане на капацитет за гражданското общество и неправителствения сектор. Дейността по проекта следва да допринесе за подобряване на общественото отношение към съдопроизводството, което да благоприятства устойчивото развитие на бизнес средата в града и държавата. Програмата е отворена за хора, съпричастни с проблемите на съдебната система. Тя може да служи като инструмент на активното гражданство и има потенциала да прерасне в национална инициатива, която да ангажира вниманието на всички заинтересовани представители на обществото.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.