В северната част на Африка, в Мароко, е регистрирано силно земетресение във Високите Атласки планини с магнитуд 7,2 по скалата на Рихтер, съобщи телевизионният канал Al Arabiya, цитиран от Агенция „Фокус". В резултат на труса са разрушени голям брой сгради, а броят на жертвите достигна 632. Съобщава се и за 329 ранени.
Това е най-смъртоносното земетресение в Мароко от 2004 г., когато при земен трус загинаха над 600 души, отбелязва БТА.
Жители на Маракеш, който е най-близкият до епицентъра на земетресението голям град, разказаха, че в историческата част на града им има паднали сгради. Местна телевизия излъчи кадри на паднало минаре на джамия, което се е срутило върху автомобили.
Представител на мароканските власти заяви, че повечето смъртни случаи са в планински райони, които са труднодостъпни.
Справка на официалната интернет страница на Европейския средиземноморски сеизмологичен център (EMSC) показва, че трусът е разлюлял магребската страна в 23:11 часа местно време (01:11 часа българско време) с магнитуд от 6,9 по скалата на Рихтер. Епицентърът му е бил на 77 километра югозападно от Маракеш и на 60 километра югозападно от Оукаимден, на дълбочина от 10 километра.
Геологическият топографски институт на САЩ (USGS) представя данни, съгласно които земетресението е станало на дълбочина от 18,5 км в планинския регион Игил. В същото време Германският изследователски център за земни науки (GFZ) заяви, че то се е случило на дълбочина 27 км и първоначално оцени магнитуда на 7,0 по скалата на Рихтер.
Отбелязва се, че в резултат на земетресението са пострадали сгради и исторически паметници и в други големи градове.