Думите са на доц. д-р Валери Йотов от Археологическия музей във Варна, който днес разказа пред медиите за новите проучвания, които бяха направени през последните седмици в югозападната част на античния Одесос. Съобщи, че са успели да открият отходната тръба на мръсния канал, който някога използвали древните жители на града. “Това ни подсказва, че тук някъде се е простирала пясъчната ивица, която отделя града от морето”, допълни доц. Йотов. Той вярва, че през следващите месеци ще бъде изграден подробен проект, който ще социализира археологическите проучвания в тази част на града.
Убеден е, че за първи път в това пространство има шанс да се създаде обществена градинка, в която се разкрива градската крепостна стена от три периода - от времето на късния елинизъм, римския и византийския.
За тази цел не е необходимо да бъде разкопавана цялата зона.Проучванията през тази година доказаха, че на юг от крепостната стена е започвал варненският бряг още от времето на Античността.
Находките през настоящия археологически сезон не са толкова ефектни, обясни още доц. Йотов, но уточни, че е разкрита основата на масивна колона, която предполага, че в района е имало огромна сграда, вероятно с обществено значение.
Ще припомним, че още през март м. г. при разкопки в района на варненската улица "Цар Симеон І", екип от Археологическия музей във Варна, с ръководител доц. д-р Валери Йотов, откри югозападната порта на античния Одесос.
През август т. г. община Варна финансира археологическите проучвания в парковата площ на пространството между улиците "Козлодуй", "Цар Симеон I", "Цариброд" и "Д-р Л. Заменхоф“. Така археолозите продължиха да работят и проучиха част от обекта.