Най-голямата ракета в историята - "Старшип" на Илон Мъск бе изстреляна успешно, но експлодира във въздуха минути след това, съобщи „24 часа”.

Това бе вторият опит за тестов полет на най-голямата и мощна ракета, създавана някога. Тя излетя с няколко минути забавяне.

Общо 33 двигателя заработиха успешно, задвижвайки 120-метровата ракета в небето. В момента на излитането всичко започна да трепери и се отдели огромен пламък. Минути след излитането беше активирана и системата за прекратяване на полета, след "бързо непланирано разглобяване" във въздуха.

Горната и долната част на ракетата трябваше да се отделят. Объркването се получи именно при точката, в която бустерът трябваше да се отдели от горната част. Това обаче беше неуспешно и бързо последва експлозия. Горната част на 120-метровото тяло е извършвала самостоятелно други тестови полети, но за долната това беше първи опит.

„С тест като този успехът идва от това, което научаваме. Случилото се днес ще ни помогне да подобрим надеждността на "Старшип", докато "СпейсЕкс" се стреми да направи живота мултипланетарен“, коментира Илон Мъск.

В понеделник историческият тест на „Старшип“ бе спрян буквално в последните минути заради технически проблем.

Ракетата трябваше да излети, но изстрелването й беше отменено заради "замръзнал клапан". В туит Илон Мъск каза, че клапанът за налягане „изглежда е замръзнал“.

Ракетата "Старшип" е разработена от компанията му "Спейс Екс". Тя се очаква да излети от космическата база Старбейс в Бока Чика в Южен Тексас.

120-метровата ракета, разработвана от компанията на Илон Мъск в продължение на години, е най-голямата и най-мощна в света. Тя е предназначена за пътувания до Луната и Марс. "Спейс Екс" получи разрешение за полета от американския регулатор.

Досега тази ракета носител не е летяла в пълната си конфигурация от първа степен, наречена "Супер Хеви".

Втората степен на конфигурация на превозното средство - космическият кораб "Старшип", който дава името на цялата ракета, извърши суборбитални полети на височина от 10 км. Някои от тези тестове завършиха с експлозии.

Този кораб беше избран от НАСА за кацане на астронавти на Луната като част от мисията "Артемис 3", официално планирана за 2025 г.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.