Румен Радев и Илияна Йотова положиха клетва пред 47-ото Народно събрание за втория си мандат като президент и вицепрезидент на Република България.
"Президентът каза, че демокрацията и правовата държава са фундаментът, който трябва да възстановим. От това да върнем България в руслото на закона, зависят всички добри намерения. Без укрепването на държавността, страната ни не може да използва целия си потенциал".
Това заяви държавният глава Румен Радев в обръщение пред 47-ото Народно събрание след като положи клетва за втория си мандат като президент на Република България.
Радев изтъкна, че в България е налице антимафиотски консенсус, обединяващ българите, които са го заявили по площадите и пред урните. Българите гласуваха за различни партии, но с идеята за справедливост и законност, каза още държавният глава. Той декларира подкрепа от страна на президенството за всички партии, които работят за укрепването на правото, осигуряването на прозрачна медийна среда и ефективни държавни институции.
Президентът Румен Радев отново повтори, че ако управляващите не побързат с реформата в съдебната система, ще отворят пътя за реванш на статуквото. Затова призова за ясно изразена политическа воля, законови и и конституционни промени.
Според Румен Радев промените в конституцията не трябва да се изчерпва с ревизията на съдебната власт в посока отговорна и ефективна прокуратура, но и да се разшири гражданското участие в управлението на държавата и да засилят гаранциите за защита на човешките права.
"Демокрацията е несъвместима с обществената апатия. Тя се нуждае не просто от избиратели, а от активни граждани с амбиции за бъдещето на страната и инструменти за участието им в изграждането на това бъдеще. Необходими са конституционни гаранции за разделението на властите и прозрачен и предвидим законотворчески процес" - каза още президентът Румен Радев.
По думите на президента конституционно трябва да се регламентира и децентрализацията на общините, за да се гарантират възможностите за икономически подем.
По време на речта на президента Радев депутатите от ГЕРБ напуснаха пленарната зала, съобщи БНТ. Председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова обясни решението им така:
"Винаги сме твърдели, че демокрацията е зачитане на вота на българските граждани. Ние уважаваме институциите, затова и бяхме в залата при полагането на клетвата от господин Радев и госпожа Йотова. Считаме обаче, че години наред всички думи затова, че една политическа партия - конкретно ПП ГЕРБ и нашата парламентарна група е наричана с всякакви епитети, с опити да бъде чегъртана, влияе не на нас като ПГ, а е обида към всички членове и симпатизанти на тази партия. Демокрация означава да зачиташ вота на гражданите без значение как са го упражнили, защото тази президентска двойка е избрана с 30% избирателна активност, но и да браниш своите избиратели.
Имахме усещането, че вече са взети много поуки, че са разчетени много грешки за поведението назад в миналото и сблъсъкът между институциите. За да има работещи институции трябва да има диалог между тях и колкото и силен политически сблъсък да има - той трябва да е тук в тази сграда".

