„Европейската комисия и държавите членки продължаваме усилията си да бъдем единни и да има цялостна координация по отношение на COVID-19. Трябва да сме в ежеминутен синхрон“, отбеляза министър-председателят Бойко Борисов в Брюксел, където участва в заседанието на Европейския съвет.

„Важно е всеки един да знае, че пазейки себе си и здравето си, пази също икономиката, бизнеса, туризма“, заяви Борисов. Премиерът изтъкна, че в настоящата пандемия, както в цял свят, така и в България акцент се поставя върху подкрепата за най-уязвимите.

Министър-председателят посочи, че именно по тази причина, а не предизборно, са вече в ход редица социално-икономически мерки в помощ на бизнеса, образователната система, пенсионерите.

Премиерът Борисов специално изрази своите благодарности към всички, които полагат усилия на първа линия. „Това, което приложихме в България, е доказаното най-правилно досега – да имаме медикаменти за по-бързото преодоляване на болестта, усилване на болничните заведения, да имаме кодове за отделните градове, да препоръчваме на хората да не пътуват там където има пик“, категоричен беше министър-председателят.

 

„Това обаче не са неизчерпаеми източници на средства“, отбеляза премиерът Борисов и изрази надежда бързо да започнат процедурите, които ще дадат възможност на държавите членки да се възползват максимално от финансовите инструменти на ЕС за възстановяване от пандемията. Българският министър-председател изтъкна, че поредната добра оценка за България идва от международната рейтингова агенция „Фич“ по отношение на кредитния рейтинг на Българската банка за развитие.

„Хубаво е това да се знае и така опонираме на всички, които се опитват да кажат, че в България не се случват добри неща. В този ред на мисли благодаря и на президента Радев, който колегата Мицотакис вчера ми каза, че много е хвалил България и че България и Гърция са мост на стабилност.

Естествено сме мост на стабилност, защото сме направили толкова много неща с гърците - интерконектори, инвестиции, съвместни производства и продължаваме заедно“, заяви още министър-председателят.

Премиерът Бойко Борисов приветства бързината, с която Европейската комисия реагира за разработването и разпространението на ваксина срещу коронавируса. Борисов изтъкна, че по темата е ключово безопасността, ефективността и качеството на ваксините, които биха получили разрешение за употреба в ЕС.

По отношение на Зелената сделка министър-председателят Борисов бе категоричен, че промените в климата ни задължават да работим за постигането на климатична неутралност. По думите му трябва много внимателно и бързо да се помисли за придобиването на нови мощности, за зелената и чиста енергия, така че 2050 година да има климатична неутралност.

Според премиера Борисов трябва да се обърне специално внимание върху енергийната ефективност, иновациите и новите технологии. „С нас или без нас, това ще се случи.

Затова трябва бързо да сложим темата на масата и да я решим, докато има средства за реконструкции, за нови мощности, за иновации, и да се възползваме от това, което би могло да се направи заедно с Европа“, допълни Борисов. Премиерът припомни, че още вчера е разговарял с председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен по темата и нашите екипи са в тясна връзка с Комисията.

„Аз съм за незабавен диалог, за прибиране на корабите и за сядане на масата на преговорите между Гърция, Кипър и Турция“, заяви още министър-председателят Бойко Борисов по темата за Източното Средиземноморие, която също беше част от дискусиите в Брюксел. Относно Брекзит премиерът Борисов изрази загриженост за малкото останало време, в което трябва да бъде постигнато споразумение за оттеглянето на Обединеното кралство.

 

 

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.