Когато малкото е повече, говорим за високо изкуство. Рядко и на малко места се среща. Привилегия е да имаме достъп до него, въпрос на критерий и сетива да го разпознаем.
Графиката на Петър Лазаров и скулптурата на Марк Бойчев Ви предлагат челен сблъсък с този вид изкуство в новата изложба на Галерия A&G Art Meeting.
Изложбата ще бъде открита на 20 септември от 18:30 часа. Място на събитието -, „Л.Каравелов“ 8, Варна
Няколко думи за:
Петър Лазаров
Без да ie използваj суперлативи и хиперболизации /каквото е желанието на автора/, може да се каже, че е налице рядката възможност да се види на живо творби на един от най-стойностните български и световни графици. Фактите от неговата кариера говорят недвусмислено за това. Роден в Пловдив, учи във Велико Търново, след това рязко разширява географията на своя творчески път: Япония /където усъвършенства уменията си, включително и японската техника за изработване на хартия/, Китай /където години наред е гостуващ художник и преподавател/, Нидерландия /той е сред малкото живи художници, чиито произведения са включени в официалната колекция на Райксмузеум в Амстердам, където се намира и творбата на Рембранд “Нощна стража”/.
Негови произведения ще откриете и в престижни музеи и колекции във Великобритания, Белгия, САЩ, Канада, Япония...
Според галеристката Анна Халамян при него водеща не е експлозията на цветовия синтез, а черно-бялата графична полифония. Доминантата и балансът на двата цвята, отнемането на бялото пространство за сметка на черното. Творческите му търсения се базират на поезията на Христос Гианакос, която е модерна преработка на древногръцкия епос, ново тълкуване на старите архетипи като Електра, Ифигения, Медея, Ариадна.
Връзката с музиката също може да се открие в работите на Петър Лазаров: „Подходът ми към реализацията на графичните творби е също като в операта. Аз давам глас, инсценирам взаимовръзките и позицията на персонажите, като всяко портретно изображение се базира на лица от реалния живот. Така създадената нова фикция води до нова драма, нов прочит на античен текст.“
.и
Марк Бойчев
Той има завидна творческа биография за своите 30 години. Неуморен, търсещ автор, който винаги преследва най-доброто, поставяйки си високи критерии в попрището, което е избрал. Скулптурата е голямата му мечта: „Предпочитам да мачкам глина, отколкото да рисувам“. Материалите, с които най-често работи, са дърво, глина и месинг.
По думите на Анна Халамян градивният фундамент в неговото творчество е българската традиция и нейните корени. Вдъхновява се от поезията на Христо Ботев /преследва тази необятна тема още от първи курс/, Христо Фотев, както и от епическия наратив и вплетените в него легенди и предания.
В изложбата са включени сериите „Жътварки“, „Самодиви“, „Последна песен“, „Отива си лятото“ и „Хоро“.
„Ритуал“ е композиция, която се базира на поемата на Петко Р. Славейков „Изворът на белоногата“. А „Самодиви“ е инспирирана от баладата на Христо Ботев „Хаджи Димитър“.
„За мен обвързването с традицията е прекрасен начин да изразя духовната красота и сила на нашата поезия“ - споделя Марк Бойчев.
Неговата интерпретация обаче не е традиционна, той излиза от класическата, за да влезе в модерната, абстрактна форма.
Голямата му тревога е, че традициите изчезват, а важните ценности остават встрани от съвременния живот.