Предстои да бъде обявена обществената поръчка за избор на изпълнител за строеж на новата сграда на Математическата гимназия „Д-р Петър Барон“ във Варна. Проектът е съгласуван във ВиК, в момента са в ход процедурите по съгласуване с ЕРП, изчаква се приключване на процедурата в Агенцията по кадастър за обединение на двата държавни имота, върху които ще се строи сградата. Това съобщи в интервю за БНР - Варна заместник-кметът по правните въпроси Диан Иванов.

Паралелно с това теренът, отреден за гимназията, вече е върнат на държавата. Договорът е вписан, изготви се приемо-предавателен протокол между Община Варна и Областна администрация, каза още Иванов. Той обясни, че в измененията на Закона за държавната собственост е предвидено задължение за общините в случай, че не реализират инвестиционния си проект на един терен в рамките на 5 години, да върнат недвижимия имот обратно на държавата.

Именно това връщане е уредено като задължение, но не е уредено като процедура в закона, като това наложи целенасочени усилия за намирането на точната правна рамка, обясни Иванов. По думите му, действията изискват и заплащането на такси, като средствата за това не са заложени в бюджета от предходното управление. Това, което мога да кажа е, че през последните близо 6 месеца сме работили активно и координирано и с МРРБ, и с Областна управа по решаването на този въпрос. Процедурата е задвижена, в момента всичко е в ръцете на държавата в лицето на Министерския съвет, обясни заместник-кметът и напомни, че през цялото това време разговорите са водени в нестабилна политическа среда с много смени в министерствата и Министерските съвети.

Новата сграда на Математическата гимназия е на стойност около 100 млн. лв. съгласно количествено-стойностните сметки, направени от проектантите. Средствата се осигуряват от държавния бюджет по Инвестиционната програма на Министерство на финансите за общински проекти, подчерта Иванов и обърна внимание да не се разпространяват неверни твърдения от хора, които не са експерти, че щяла да се финансира по Плана за възстановяване.

По думите му, крайният срок за изпращане на предложенията от общините към МФ е бил 30 август и този срок е изпълнен от Община Варна, като в списъка Математическата гимназия е включена. Следват обичайната до момента процедура по одобрение на проектите от парламента и сключване на споразумение за всеки проект с МРРБ. Иванов подчерта, че тези срокове зависят изцяло от държавата и всички общини в момента изпълняват същия ред.

Община Варна остана единствената в България, в която част от общинските съветници не желаят да гласуват разходи за Комплексните доклади за оценка на съответствието на инвестиционните проекти (т. нар. ДОСИП), за да се ускори процесът поне от наша страна и да се привлекат инвестиции в размер на 100 милиона за 2024 г., напомни Иванов и допълни, че това е въпрос по който администрацията ще намери правна рамка за решение, въпреки отказа на част от общинските съветници.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.