Цената за депониране в Регионалното депо за неопасни отпадъци в шуменския квартал "Дивдядово" се увеличава от 32,31 лв. на 139,52 лв. без ДДС за тон. Това бе решено на днешното Общо събрание на Регионалното сдружение за управление на отпадъците на общините от област Шумен, съобщи БТА.

Членовете на сдружението разгледаха предложение за изменение на решение от миналата година, във връзка с проект на анализ за разходите за поддържане на Регионалното депо за неопасни отпадъци, както и за определяне на цена за обезвреждане на неопасните отпадъци на общините Шумен, Велики Преслав, Нови пазар, Каспичан, Смядово, Хитрино, Венец и Каолиново. "За" увеличението на цената гласуваха представителите на общините Смядово, Хитрино, Каолиново и Шумен, а "въздържал се" – членовете на сдружението от Нови пазар и Велики Преслав. Отсъстваха представители на общините Каспичан и Венец.

Необходимостта да се увеличи цената бе мотивирана на заседанието с това, че значително спадат депонираните отпадъци в депото. Очакваното количество отпадък за тази година е около 6300 тона, при постъпили на сметището в "Дивдядово" през 2022 г. над 50 000 тона. "От тази година отпадъците се карат в екозавода в село Езерово и това води до намаляване на депонираните отпадъци, а същевременно разходите по експлоатация на депото остават същите", отбеляза екологът на Община Шумен Живка Атанасова.

Решението за увеличаване на цената ще засегне фирмите, които депонират отпадъци на сметището в "Дивдядово", но не и шуменци, тъй като за тях не се променя размерът на такса смет, припомниха на БТА от пресцентъра на общинската администрация в областния град.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.