Последната българска подводница "Слава'' вече е превърната в музей. Официалното му откриване е утре край Белослав. То ще бъде символно, защото 18 август е Ден на подводничаря.
"С помощта на Съюза на подводничарите вътрешността на лодката е възстановена в автентичния си вид, а отвън успяхме да я закрепим и боядисаме. Смятаме, че тя е готова да се покаже пред обществеността", коментира пред БНТ Красимира Калчева, от фондация "Белославско стъкло".
Подводница "Слава" е построена като "проект 633" и пусната на вода на 27 септември 1959 г. Година по-късно е зачислена в състава на Черноморския флот на СССР. Базирана е в Севастопол.
През 1985 г. е подписан договор между НРБ и СССР за предоставяне на 2 подвондици за нуждите на флота на България. Заедно с другата подводница "Надежда", в края на годината, лодките са зачислени към VІІІ отделен дивизион ПЛ, с базиране във Варна.
След 1989 г. "Слава" изпълнява редица задачи за нуждите на флота, а с влизането на страната ни в НАТО тя е част от отбранителния алианс в Черно море.
През последните години ветеранът на бойния ни флот стоя неизползваем във Военноморска база Варна, а екипажът бе разформирован. Ритуално подводната лодка премина последното си плаване през Варненско - Белославското езеро, за да се закотви окончателно до последния си пристан край брега на Белослав.
От утре "Слава" ще стане туристическа атракция, както в повечето страни, които притежават подводен флот. И там ветераните се превръщат в красиви музеи на морската слава.
Работното му време е от понеделник до събота от 09:00 до 15:00 или с предварително обаждане. Цените на билетите са за възрастни - 12 лв., за деца - 6 лв.
Всички средства, получени от продажба на билетите, ще бъдат вложени в дейности, свързани с пълното възстановяване на подводницата.