Първото затопляне през годината ни напомня, че е време за скейт! Следващият уикенд Варна ще бъде домакин на редица събития, посветени на историята на скейт културата в любимия ни град. Те са обединени под мотото Varna Skate: The History - Дискусии, архивна изложба, и прожекции. 
Основната цел на тези събития е събирането на архивни материали и лични истории, които впоследствие да бъдат събрани в печатно издание, посветено на тази важна глава от културната история на града.
___________
През променливото десетилетие на 80-те години, пред ФК започват да се формират първите групи младежи, събрани около тракащия звук на въртящи се колела и шумни удари върху дървени скейт дъски.
Развитието на скейт културата в България започва през последните години на социализма, но се превръща в истински търговски маркър за поколенията, отраснали през 90-те. Тогава градинките и паметниците, където се събираха скейтъри, се утвърдиха като центрове на младежко общуване, много отвъд практикуващите спорта.
Разбира се, скейт културата е световен феномен, а разпространението ѝ във Варна – и скоро в цялата страна – е пример за ранната глобализация на младежката култура в България. Това наблюдение се споделя от множество изследвания на развитието на музикални и други субкултури през времето на прехода.
Оказва се, че „Западът“ (както се наричаше тогава) навлиза в България именно чрез културните оси на музика, кино, литература и различни субкултури, обединени от собствени моди, форми на поведение и специфични културни потребности. Ако трябва да си представим един обобщителен образ, представляващ културната революция на 90-те години, то в тази картина неизменно ще присъстват поне няколко скейтборда.
________________
“Какво да се каже още? С края на съществуването на социализма в България и началото на демократичния режим се заражда едно ново място на картата на скейтбординга, за което ще се чува много в бъдеще.”
Цитат от Monster Mag #64, Октомври 1991 г.
____________
Скейтът е и начин на живот, съвсем видно чрез по-големите скейтъри, които се занимават с практикуване и разпространение на този спорт през целия си живот. По-любопитно е, че мнозина, които отдавна са окачили дъските си на стената, все още живеят с идентичността на скейтъри, сякаш това е неразделна част от тяхното себеусещане.
Именно от тези дългогодишни представители на скейт културата в града разчитаме да ни разкрият историята на началото на варненската скейт сцена. В рамките на среща-разговор с участието на знакови за варненската скейт общност имена, ще се потопим в безгрижните години на края на ХХ век, когато демокрацията беше млада, а бунтът беше "на колела"!
Освен за миналото, ще говорим и за бъдещето на скейт културата в града в дискусия, организирана от СКЕЙТ КЛУБ - ВАРНА.
______________
Програма:
22.03 (събота) CUBO Рибарски плаж
16:00 - 18:00 Дискусия за историята на скейт културата във Варна с участието на: Станислав Рандев - Стаси, Пламен Костурков - Ламбо, Здравко Богоев - Мегафона, Николай Манолов - създател на първия скейт магазин във Варна, съществуващ и до днес - 3XS, Светлин Тодоров - Бежъна - председател на СКЕЙТ КЛУБ - ВАРНА
Модератор: Василена Ковачева (ReBonkers)
23.03 (неделя) ХАЛЕ 3
15:00 - 16:00 Ексклузивно за събитието в неделя скейтборд школа ПРОГРЕСИЯ към СКЕЙТ КЛУБ - ВАРНА ще проведе безплатни уроци по скейт за деца в закрития скейт парк “ХАЛЕ 3”
16:00 - 17:00 Прожекция на филма "IMPOSSIBLE", посветен на зараждането на скейтборд културата във Варна и нейното развитие през годините до днес. По идея на Полина Милчева.
17:00 - 18:00 Дискусия за развитието на скейт културата във Варна.
Модератор: Светлин Тодоров, председател на СКЕЙТ КЛУБ - ВАРНА.
_____________
Събитието е проект на ReBonkers (Сдружение Таляна), посветено на изследването на историята на скейт културата във Варна. Реализира се с подкрепата на Национален Фонд Култура, Програма Създаване и в партньорство с ХАЛЕ 3, CUBO Ribarski, 3XS, и СКЕЙТ КЛУБ - ВАРНА
Изображенията са предоставени от архива на СКЕЙТ КЛУБ - ВАРНА, и Николай ‘Jo’ Миланов (Афектмедия)

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.