Общините ще бъдат длъжни да събират разделно текстилни отпадъци и обувки, освен хартия, метал, стъкло и пластмаса. Това приеха на първо четене депутатите с промените в Закона за управление на отпадъците, съобщава БНР.

Промените в закона са свързани с изпълнение на евродиректива, заради която законодателно се завишава целта за подготовка за повторна употреба и рециклиране на битови отпадъци у нас до 65 на сто и намаляване до 10 на сто на депонираните битови отпадъци към 2035 г.

Общините ще имат допълнителен ангажимент по задължително разделно събиране и на текстилни отпадъци наред с хартия, метал, стъкло и пластмаса. А биоразградимите отпадъци общините ще трябва да ги разделят и рециклират при източника или да се събират разделно и да не се смесват с други видове отпадъци.

Въпреки широката подкрепа в пленарната зала опозицията обърна внимание на някои трудности в изпълнението на закона. Депутатът Джевджет Чакъров от ДПС посочи:

„Добре е, че в масово разпространените отпадъци се включват и други потоци, а именно дрехи и обувки, но големият проблем е, дали системите, които ще се създадат за тяхното събиране ще бъдат ефикасни. И в момента в големите градове има контейнери за дрехи, но не е видно, как това ще се случи и в малките градове, където се изхвърлят много по-малко дрехи.“

Социалистът Манол Генов изтъкна също трудностите пред общините с новите разпоредби:

„Сега ние ще искаме някоя община да постигне 65%. Ами тя ще постигне 65% примерно от количеството отпадъци, които се събират когато морфологията и структурата на техния отпадък е под 50% рециклируемост. Това е условие, което не може да бъде изпълнено.“

От ГЕРБ подчертаха, че основната цел на промените е да се ограничат рисковете за околната среда при дейностите с третиране на отпадъци.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.