Утре, от 16.30 ч. Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ посреща гостуващата интерактивна изложба „Оживелите нашенци“, посветена на творчеството на Чудомир. Проектът е дело на Литературно-художествения музей “Чудомир” в Казанлък и е изпълнен от екипа на музея и фирма “Перфект” с финансовата подкрепа на Национален фонд “Култура”.

Картините на именития писател и художник Димитър Чорбаджийски – Чудомир „проговорят“ за посетителите чрез специално разработено мобилно приложение CHUDOMIR, което е безплатно и достъпно от всички точки на света. То може да бъде използвано навсякъде, където има визуализирани някоя от подбраните от екипа на музея 20 картини на Чудомир. Така героите му не само оживяват, но и говорят и пътуват през континенти и океани. Интерактивната изложба представя героите в характерни за тях ситуации, монолози и диалози от разказите на автора.

„Селектирахме картини, към които подбрахме монолози и диалози, които бяха пресъздадени с прекрасната актьорска игра на Деяна Христова и Михаил Балабанов. Целта ни е да се доближим до по-младите публики, които са свикнали във всекидневието си да ползват за комуникация дигитални устройства и да ги запознаем по атрактивен начин с творчеството и личността на Чудомир.“ – казват създателите на изложбата.

За да чуете кака Сийка, бай Симо, бай Миле-Пилето, Цанко Барабанчика, Илю Пантата, Кекердекът и още много Оживели нашенци, заповядайте на 10 декември 2024 г. от 16.30 ч. в Изложбеното фоайе на РБ „Пенчо Славейков“ на адрес бул. Сливница 34 за откриването на събитието. Изложбата може да бъде видяна до 15 януари 2025 г.

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.