Китайската ракета-носител „Чанчжън 5В“, или по-скоро това, което е останало от нея, падна на Земята вечерта в събота на 30 юли, съобщи „.actualno.com". Няма данни за щети по инфраструктурата или човешки жертви. Китай твърди, че отломки, които са оцелели при повторното навлизане в атмосферата, са паднали в морето Сулу между Филипините и Малайзия, съобщава SpaceFlightNow.

Според Космическото командване на САЩ отработената степен на китайската ракета „Чанчжън 5В“ е навлязла в земната атмосфера в 19.45 часа българско време на 30 юли. Преди това, както вече стана ясно, експерти прогнозираха, че ракетата ще навлезе в атмосферата и ще падне на неизвестно място днес, 31 юли.

Ракетата-носител „Чанчжън 5В“ достави втория сегмент от китайската космическа станция „Тянгун“ в орбита преди седмица. След като изпълни мисията си, втората степен на ракетата започна своето пътуване около Земята, за да навлезе в атмосферата и в крайна сметка да изгори там.

Но предвид факта, че това спускане към Земята не беше контролирано от китайската страна, американските военни и учени бяха загрижени, че фрагменти от ракетата могат да паднат върху населени райони. Според предварителните прогнози на експертите не цялата отработена степен се очакваше да изгори в атмосферата.

Отломки, тежащи между 4 и 9 тона, се очакваше да паднат на Земята, но мястото на предполагаемото падане беше неизвестно. Сега от изявление на китайската агенция CMSA, която се занимава с пилотирани космически полети, стана известно, че фрагменти от ракетата, които не са изгорели в атмосферата, са паднали в морето Сулу, в точка, съответстваща на 9 градуса северна ширина и 119 градуса източна дължина.

Морето Сулу се намира в Тихия океан между Филипините, Малайзия и Индонезия. Някои жители на Малайзия и Индонезия са публикували видеоклипове, показващи падащи части от китайската „Чанчжън 5В“, както те твърдят. Засега няма съобщения ракетата да не е паднала в морето, а в близост до населени места на сушата.

За трети път в рамките на 2 години ракетата „Чанчжън 5В“ извършва неуправляемо спускане към Земята. През 2020 г. фрагментите от тази ракета паднаха в Западна Африка близо до населени места, но тогава никой не пострада, през 2021 г. фрагментите от ракетата паднаха в Индийския океан, недалеч от Малдивите, а сега ракетата отново падна на вода, но в Тихия океан.

Предварителните прогнози за падането на ракетата бяха, че тя може да падне на територия, на която живеят почти 90% от жителите на Земята. Следващото изстрелване на ракета-носител „Чанчжън 5В“ е насрочено за октомври тази година, когато тя ще изведе в Космоса третия и последен сегмент от китайската космическа станция „Тянгун“.

Американски учени смятат, че след като изпълни задачата си, ракетата отново ще извърши неконтролирано падане на Земята.

Снимка: Space.com

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.