Индийски учени са открили втори признак на живот на Венера - аминокиселината глицин, предаде БТА.

По думите на автора на изследването Ариджит Манна, в астрофизиката и биофизиката начините за синтез на най-простата аминокиселина глицин е от огромно значение за химическата еволюция и за произхода на живота. Елементът е бил открит с помощта на Атакамската голяма антенна решетка.

С помощта на радиотелескопа специалистите са идентифицирали характерната линия на поглъщане на глицина на честота от 261,7 гигахерца в средните ширини на Венера.

Най-силно забележим е бил този сигнал в близост до екватора, докато на полюсите не е съществувал.

По мнението на учените откриването на глицина в атмосферата на Венера може да свидетелства за това, че там може да съществуват ранни форми на живот. Това може да бъде втори признак, след като през месец септември астрономи се натъкнаха на следи от газа фосфин, който може да е резултат от дейността на живи организми, съобщава "NOVA TV".

Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020

Този сайт е създаден в изпълнение на Административен договор № BG06RDNP001-19.126-0003-C01/18.02.2020 г. за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, по проект „Закупуване на оборудване и техника за създаване на информационен портал“. Бенефициент по проекта е „Цинт медиа“ ЕООД.

Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от „Цинт медиа“ ЕООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че сайтът отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.