От 1 септември влиза в сила важна промяна при продажбата на детски столчета за автомобили. Във физическите и електронните магазини ще бъде разрешено предлагането само на седалки, които са изработени в съответствие с т. нар. i-Size стандарт. За това напомнят от онлайн платформата „Ние, потребителите“.
Сред основните предимства на изработените по новия стандарт за безопасност детски столчета е, че задължително се изпитват при страничен удар при 24 км/ч, а при тестването им (за разлика от това на предходния стандарт R44/04) се използват по-сложни манекени, които имитират по-добре деца от шест седмици до 10.5 години.
Също така е въведено задължително монтиране сISOFIX система, която осигурява значително по-надеждно захващане на детската седалка за тази на автомобила. Друго преимущество на произведените i-Size стандарта за безопасност столчета е, че са базирани на височината на детето, а не на теглото му – както е при по-стария R44/04 стандарт.
От съществено значение е и това, че новите столчетазадължително остават обърнати в обратна на движението посока, докато детето навърши поне 15 месеца, тъй като се счита за по-сигурно и безопасно.
Детските столчета по най-новия стандарт ще разпознаете по стикера с логото, което представлява седалка с фигура на дете и символът i. Върху етикета на продукта трябва да откриете информация за подходящия ръст на детето, държавата на сертифициране на столчето, както и номера на проведения тест за безопасност.
Имайте предвид, че за поставянето на столче по най-новия стандарт е необходимо наличието на система ISOFIX. За произведените след 2011 г. автомобили това е стандарт, а за по-старите може да се добави. Независимо от всичко, преди да закупите седалка i-Size, проверете дали ще бъде съвместима с леката ви кола. Тази проверка може да направите при производителя на столчето или в документацията за модела на вашия автомобил.
И след 1 септември ще можете да продължите да ползвате детската седалка от по-стария R44/04 стандарт, ако все още е подходяща за порастващото ви дете, без това да е нарушение и да се санкционира.
Важно е да знаете и това, че след претърпян инцидент, столчето вече не се счита за безопасно. Това е отчетено в действащите стандарти за тези изделия, предупреждават от „Ние, потребителите“.
Законът за движение по пътищата предвижда глоба от 50 лева и вземане на 12 точки от талона при липса на съответните системи за безопасност в автомобила при превозване на деца.
Напомняме още, че от началото на септември на всички летища в страните от Европейския съюз се връща ограничениетоза течностите в ръчния багаж на борда на самолетите. Те могат да бъдат само в контейнери до 100 мл., като трябва да се поставят в прозрачно пликче и общата им вместимост не трябва да надвишава 1 л. Подгответе се предварително, за да не се налага да търсите флакони на място или пък да се разделите с тази част от багажа си, което е загуба на време и нерви.