Европейският център за ядрени изследвания CERN задвижи планове за изграждане на нов 100-километров кръгъл суперколайдер, съобщи в. „Индипендънт“. За сравнение Големият адродед ускорител е с дължина 27 км. В момента се модернизира и се очаква да бъде рестартиран през май 2021 г. до 2024 г., преди да започне последното си изпълнение през 2027 г.
Новата машина, наречена Future Circular Collider, вероятно ще струва поне 21 милиарда евро. Очаква се тя да бъде построена на подземно място в Женева до приблизително 2038 година.
Въпреки че все още не е дадено окончателно одобрение, CERN може да предприеме по-активен подход при проектирането на коллайдера, използвайки ресурси, разпределени по друг начин за алтернативни конструкции, като линеен елетрон-позитронен ускорител или ускорител за мюони според Nature .
По-късните етапи на развитието на CERN ще бъдат изграждане на електронно-позитронен колайдер за производство и изучаване на бозона на Хигс.
След това тази машина ще бъде разглобена и заменена с протонна машина, която ще търси нови частици, за да завърши или опровергае нашето сегашно разбиране за физиката.
От “БГНЕС” допълват, че до 2050 г. би могло да разбие частиците заедно с приблизително шест пъти по-голяма сила (100 тераелектронволта) от тази на Големия адронен колайдер.
„Пробва природата на най-късите разстояния и търси най-малките неща, които можем да видим… това е истинска проучвателна мисия. Всички са съгласни, че точно това трябва да направим. Въпросът беше: коя е най-добрата машина за това? “ заяви професор Джон Бътърърт от Университетския колеж Лондон.
Въпреки това планът не е общоприет във физическата общност. Учените казват, че става въпрос за високорисков сценарий с висока печалба с малка гаранция за възвръщаемост на инвестицията.
„Говорим за десетки милиарди. Просто мисля, че няма достатъчно научен потенциал за извършването на такъв тип изследвания в момента “, заяви пред в. „Гардиън“ Сабине Хосенфелдер, теоретичен физик от Франкфуртския институт за напреднали изследвания в Германия .