Кадри показват крайбрежието на украинския град Одеса, пълно с боклуци, дошли с водите от разрушения язовир Каховка, съобщи БНТ.
Виждат се плаващи отломки от къщи, боклук от домакинствата и носещи се дървета. От екоорганизацията "Зелений лист" съобщават, че морето е замърсено до хоризонта, а течението носи боклуците към Румъния, България и Турция.
Хуманитарната обстановка в Украйна стана „много по-тежка“ след скъсването на стената на „Каховка“, заяви пред Асошиейтед прес заместник генералният секретар на ООН по въпросите на хуманитарната помощ Мартин Грифитс.
Язовирът е от жизненоважно значение за снабдяването с питейна вода и напояването на земеделските земи в Южна Украйна.
Високопоставеният служител на Обединените нации посочи, че „извънредно голям брой“ от 700 000 души в контролирани от Киев и Москва територии от двете страни на река Днепър се нуждаят от питейна вода, и предупреди, че опустошенията, причинени от наводнението в Украйна, която е една от житниците на света, почти неизбежно ще доведе до намаляване на зърнения износ, а оттам и до повишаване на цените на продоволствените стоки по света и до недохранване за милиони нуждаещи се.
„Това е изключително комплексен проблем“, каза Грифитс в интервюто. „Истината е, че това, на което ставаме свидетели сега, е само началото на последиците от този акт.“
Наводнени са земеделски площи, очертава се и проблем с водата за охлаждане на Запорожката АЕЦ, която е най-голямата в Европа и се снабдява от язовира, добави той.
Той отбеляза, че са наводнени и минни полета, което означава, че тези мини може да бъдат отнесени от водата и „да започнат да се появяват на места, където никой не очаква“, застрашавайки хора, включително и деца.